Ministři financí eurozóny se opět radí o finanční krizi

03.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 3. listopadu (zpravodaj ČTK) - Ministři financí zemí, které mají euro, se dnes večer v Bruselu opět radí o finanční krizi. Děje se tak na pozadí ne příliš růžových vyhlídek evropské ekonomiky, které dnes přinesla pravidelná makroekonomická prognóza Evropské komise. Růst hospodářství Evropské unie a eurozóny se podle ní kvůli krizi v příštím roce téměř zastaví.

Unijní HDP by příští rok mělo vzrůst jen o 0,2 procenta, přičemž ekonomika eurozóny poroste dokonce jen o 0,1 procenta. "Myslím, že rok 2009 bude velmi složitý. Uvidíme, jestli lze podniknout nějaká opatření," řekl novinářům před setkáním belgický ministr financí Didier Reynders.

Nizozemský ministr financí Wouter Bos ale nepovažuje za nutná celoevropská opatření. Podle něj by stačilo, kdyby se evropské země držely Paktu růstu a stability, který v Evropské unii určuje pravidla hospodaření. Jednotlivé "stropy", které jsou v něm stanovené, se týkají především zemí eurozóny, tedy zemí EU, kde se platí eurem. Schodek jejich ročního rozpočtu nesmí například překročit tři procenta HDP a celkový dluh země nesmí překročit 60 procent HDP.

Evropská komise přitom minulý týden dala členským státům "zelenou" k překračování pravidel pro hospodaření. Vyšších rozpočtových schodků, než stanoví unijní pravidla, se státy mohou dopustit v případě, že budou chtít zabránit zpomalení hospodářství, které je následkem finanční krize.

Ta nadále zůstává hlavním tématem ekonomických ministrů eurozóny. Spolu s úterním jednáním ministrů financí celé Evropské unie a pátečním mimořádným summitem Evropské unie se tento týden odehraje jakási evropská předehra před schůzkou představitelů největších světových ekonomik, která se uskuteční příští týden ve Washingtonu.

EU se již dříve shodla na tom, že mezinárodní finanční systém potřebuje výrazné reformy. Chce tak zabránit tomu, aby se opakovaly současné problémy na finančních trzích, jejichž příčinou je podle řady evropských politiků nedostatečná regulace odvětví.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy tak například požaduje, aby se změnila úloha a fungování Mezinárodního měnového fondu. Fond by podle něj měl být více specializovaný a neměl by své síly soustřeďovat především na půjčování státům. Zároveň se z Evropy ozývají hlasy po celosvětovém dohledu nad finančními trhy.

Přesto ale není jisté, zda evropští zástupci pojedou na washingtonský summit s jasným stanoviskem. Vše bude záležet na tom, zda se evropská sedmadvacítka na pátečním summitu dohodne na jednotném postupu. Půdu by pro to mohla připravit dnešní a úterní jednání ministrů financí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK