Současná úvěrová krize by podle Coface měla být svým rozsahem srovnatelná s úvěrovou krizí v roce 2001, ale menší než tři předchozí v letech 1973, 1982 a 1991. Šíření krize prostřednictvím omezování poptávky je menší než v předchozích případech, a to díky odolnosti nových ekonomik, mezi které patří i Česko. Snížení dostupnosti úvěrů je však prý výraznější, jelikož na počátku byly problémy finančního sektoru.
Jako v minulých případech by i tato úvěrová krize měla trvat mezi 18 měsíci a dvěma lety, protože i kdyby se celosvětová ekonomika dostala do dlouhého období nízkého růstu, firmy se situaci přizpůsobí, uvedla Coface.
Krize trhu s nemovitostmi, následovaná finančními selháními, vedla k zhoršení kreditních rizik ve Velké Británii, Irsku a na Islandu. "Prvním kanálem krize byl trh s nemovitostmi, který hluboce zasáhl společnosti v zemích, kde bubliny již byly na prasknutí, jako například ve Velké Británii a Irsku," vysvětlil hlavní ekonom společnosti Coface Yves Zlotowski. Zhoršování finanční krize odkrylo její nové přenosové kanály, což má výrazný podíl na oslabování důvěry ekonomických subjektů. Krize nyní dorazila do Eurozóny a projevila se i v Itálii a Francii.
V Británii má finanční a nemovitostní krize stále výraznější dopad na snižování výdajů domácností a firem. Platební neschopnost firem narostla o 14 procent proti první polovině roku 2008. V Irsku se nemovitostní krize rozšířila do celé ekonomiky a způsobila recesi. Insolvence společností v první polovině roku vzrostly o 75 procent. Island se vedle záporného vývoje na trhu s nemovitostmi musí vyrovnat se zhroucením svého bankovního systému. Coface předpokládá, že v těchto třech zemích se situace společností bude dále zhoršovat.
Snížení důvěry a nedostatek úvěrů brzdí také italské a francouzské společnosti. V Itálii se rizika pro společnosti zvyšují v důsledku nulového růstu, stoupajících nákladů a nedostupnosti úvěrů. Francii, tuto dlouho odolávající ekonomiku, zasáhla úvěrová krize. Coface eviduje vysoký nárůst počtu plateb po splatnosti na straně francouzských společností; ke konci září jejich počet meziročně stoupl o 75 procent. Tento nárůst je výrazný zejména od letního období. "Dopravní, stavební a nemovitostní sektor byly zasaženy jako první," upozornil manažer úpisu rizik Coface pro Francii Olivier Cazal. Zhoršení je důsledkem snížené dostupnosti úvěrů pro společnosti a také zpomalením ekonomické aktivity, dodal.
Coface byla založena v roce 1946 a je dceřinou společností francouzské finanční instituce Natixis. Služeb Coface, která se zabývá pojištěním pohledávek, hodnocením bonity podniků, správou a inkasem pohledávek a factoringem, využívá přes 45 procent z 500 největších světových korporací. V Česku Coface působí od roku 1991.