"ČT upravila nastavení kompresní technologie pro vysílání veřejnoprávního multiplexu. Názvy programů ČT by se měly zobrazovat korektně již na všech přijímačích," uvedl Janda.
Změna podle ČT nyní zabezpečuje bezproblémové zobrazení názvů naladěných programů ČT na některých typech přijímacích zařízení, jež nerespektují ve všech ohledech mezinárodní normy pro digitální TV vysílání.
To se týká převaděčů signálu označovaných jako set-top boxy či televizorů se zabudovaným digitálním tunerem. "Potíže způsobovalo nesprávné dekódování textových řídících znaků dotčenými přijímači, přestože sekvence těchto znaků ve vysílaném datovém toku byla z hlediska normy správná," dodal Janda.
"Diváci, kterým se názvy programů ČT přijímaných v rámci pozemního digitálního vysílání multiplexu veřejné služby dosud nezobrazují, musí znovu přeladit své přijímače," upozornil.
České Radiokomunikace spustily v pátek v ranních a dopoledních hodinách provoz veřejnoprávní i komerční sítě pro zemské digitální TV. Signál sítě pro Českou televizi a Český rozhlas je nyní na trvalých kmitočtech dostupný pro téměř tři pětiny obyvatel České republiky. Síť pro komerční Novu a Primu je nyní podle ČRa přístupná pro polovinu lidí v ČR. V budoucnu bude pokrytí obou sítí přesahovat 95 procent obyvatel ČR.
ČT, Nova a Prima již dříve digitálně v DVB-T vysílaly zhruba pro polovinu obyvatel ČR, ale většinou na dočasných kmitočtech. Nyní vysílají digitálně na kmitočtech trvalých, takže lidé museli své přístroje pro příjem DVB-T po pátečních změnách přeladit. To mimo jiné přineslo potíže se zobrazováním názvů stanic v síti 1. Další potíže se týkaly komerční sítě 2, kde nefungoval elektronický programový průvodce (EPG) u Novy a Primy.
Podle ČT se ale změny v pátek uskutečnily bez větších potíží, což mimo jiné dokazuje i velmi nízký počet stížností od diváků (osm), které ČT po změnách obdržela.