Prosperita hospodářství ve Spojených státech závisí hlavně na tom, v jaké kondici jsou spotřebitelé. Ti se na růstu největší ekonomiky světa podílejí zhruba ze dvou třetin, hospodářské problémy a prudký pokles realitního trhu je ale donutily výdaje značně omezit. Příliš utrácet ale nejsou ochotny ani podniky.
"Zdědí ekonomiku, která je v recesi a pravděpodobně se její stav ještě zhorší, než bude lépe," podotkl k vítězství Baracka Obamy ve volbách hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Stuart Hoffman.
Administrativa současného prezidenta George Bushe dnes zveřejní podrobnosti k emisi nových dluhopisů. V posledních třech měsících roku si chce vláda půjčit rekordních 550 miliard dolarů, aby mohla financovat nedávno schválenou podporu finančního systému.
Zástupce ministerstva financí v pondělí nastínil, že vláda si bude muset půjčit dalších 368 miliard dolarů ještě v prvním čtvrtletí příštího roku. Předpokládá se proto, že ministerstvo se vrátí k emisí tříletých dluhopisů, s jejichž pomocí bude dodatečné výdaje financovat.
Vítězství Baracka Obamy nad republikánským kandidátem Johnem McCainem se očekávalo, protože průzkumy veřejného mínění Obamu favorizovaly. Spokojenost nad předpokládaným výsledkem voleb vyjádřili už v úterý také investoři, což bylo vidět z chování akciového trhu. Ten ignoroval nepříliš dobré ekonomické výsledky a zaměřil se právě na volby.
Dow Jonesův index v úterý zpevnil o více než 300 bodů a připsal si více než tříprocentní růst. Další dva hlavní indexy, S&P 500 a Nasdaq Composite, si připsaly zisky v podobném rozsahu. Podle finančních analytiků je totiž z hlediska investorů klíčové to, že končí období nejistoty, které s sebou přinesl těsný boj mezi oběma prezidentskými kandidáty.
Američané od nového prezidenta očekávají, že vyřeší problémy v ekonomické oblasti, i když podle ekonomů se výsledky dostaví až s odstupem času. Naděje na změnu jsou tak velké, že investoři v úterý vůbec nepřihlédli k sérii nových statistických dat, která vůbec nevypadají dobře. Prudce klesl objem továrních zakázek a snižuje se i spotřeba zboží denní spotřeby.
Podle analytiků ale všechny statistické údaje nejsou tak špatné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Horší už je to ale v kategorii zakázek mimo obranný sektor, protože tento segment dává lepší představu, jaké mají firmy investiční plány. V této kategorii zakázky dál klesají, což je jasný důkaz, že podniky čekají horší časy, a proto snižují výdaje.