...vítězství
* Stoupenci slaví po celé zemi
* "Do Ameriky přišla změna," říká Obama
* Ohlasy světových představitelů
John Whitesides
Demokrat Barack Obama se svezl na vlně voličské nespokojenosti, jež ho vynesla k historickému vítězství v souboji o Bílý dům. První černošský prezident Spojených států však bude svázán hlubokou ekonomickou krizí a dvěma zdlouhavými válkami.
Obama přivedl Demokratickou stranu k jasnému vítězství, jež rozšířilo její většinu v obou komorách Kongresu s tím, jak voliči vášnivě odmítli osmiletou éru prezidenta George W. Bushe.
Obama je synem keňského otce a bílé matky z Kansasu a jeho triumf představuje milník v historii země. Došlo k němu 45 let po vyvrcholení hnutí za občanská práva, v jehož čele stál později zavražděný Martin Luther King.
"Trvalo to dlouho, ale dnes večer, kvůli tomu, co jste dnes dokázali, v tomto rozhodujícím okamžiku přišla do Ameriky změna," řekl Obama (47) shromáždění více než 200.000 nadšených stoupenců v chicagském Grant Parku.
Obama se narodil v době, kdy se afroameričané na jihu Spojených států stále potýkali se segregací a jeho vzestup by Americe mohl pomoci překonat dlouhou historii rasového napětí. Po celé zemi vypukly halasné oslavy.
"King řekl večer před atentátem: Vystoupil jsem na vrcholek hory, podíval jsem se dál a uviděl jsem zaslíbenou zemi. Možná tam s vámi nevstoupím," řekl pastor Raphael Warnock z kongregace Ebenezer Baptist, kam bojovník za práva černochů Martin Luther King v 60.letech docházel.
"Dnes večer třímáme příslib pro Ameriku," dodal pastor.
Obama získal nejméně 349 volitelských hlasů, a vysoko tak překonal hranici 270 hlasů nutných pro vstup do Bílého domu, když pro něj hlasovalo 52 procent voličů.
Poražený republikánský kandidát John McCain obdržel nejméně 159 volitelských hlasů z celkového počtu 538, když se pro něj vyslovilo 47 procent Američanů.
Obama, nováček v Senátu zastupující stát Illinois, jenž 20.ledna složí slib a stane se tak 44. prezidentem Spojených států, řekl, že bude usilovat o zmírnění ostrých politických rozbrojů a bude naslouchat svým voličům.
"Máme před sebou dlouhou cestu. Strmou. Možná nedojdeme k cíli za rok ani za jedno volební období, ale Ameriko, nikdy jsem neměl tak silnou naději jako dnes večer, že toho cíle dosáhneme," řekl Obama.
Naděje McCaina na zvrat se vytratily s tím, jak ztratil klíčové státy, zejména Floridu a Ohio, které v předchozích dvou kláních způsobily demokratickým kandidátům porážku.
McCain (72), arizonský senátor a bývalý válečný zajatec ve Vietnamu, telefonicky gratuloval Obamovi k výhře a ocenil jeho inspirativní a přelomovou kampaň.
"Došli jsme na konec dlouhé pouti," řekl McCain svým stoupencům. "Vyzývám všechny Američany, kteří mě podporovali, aby našemu příštímu prezidentovi spolu se mnou nejen poblahopřáli, ale také nabídli smíření."
SLIBY
Obama a jeho Demokratická strana budou čelit intenzivnímu tlaku na splnění volebních slibů.
Obama vyhlásil, že bude chtít obnovit vůdčí pozici Spojených států ve světě prostřednictvím těsné spolupráce se zahraničními spojenci. V prvních 16 měsících svého funkčního období chce stáhnout americké vojáky z Iráku a navýší americkou vojenskou přítomnost v Afghánistánu.
Prvořadým úkolem však bude vypořádat se s finanční krizí ve Spojených státech od krize ve 30.letech minulého století.
Obama navrhl další podpůrný balíček, jenž by mohl stát kolem 175 miliard dolarů a má zahrnovat finance pro infrastrukturu a další kolo vracení daňových přeplatků.
Obama ovládl volby v posledním měsíci kampaně, když se prohloubila finanční krize a jeho jisté vystupování ve třech televizních debatách s McCainem zřejmě dokázalo uklidnit voliče.
Obamův přístup k řešení ekonomické krize pravděpodobně strhnul vítězství na jeho stranu. První průzkumy prováděné mezi voliči, kteří právě hlasovali, ukázaly, že v šesti případech z deseti kladli ekonomiku na první místo.
VĚTŠINA V KONGRESU
Demokratům se dařilo také v kongresových volbách, ale přesto zřejmě nezískají devět křesel v Senátu, jež by jim zajistila většinu 60 hlasů, která by znemožnila procedurální obstrukce ze strany republikánů.
S tím, jak se stále počítají výsledky, se zdá, že demokraté rozšíří svou dosavadní většinu ve 435členné Sněmovně reprezentantů z dosavadních 235 zhruba o 20 křesel.
V Senátu obsadí Demokratická strana nejméně 56 míst ze 100.
REAKCE
Vítězství Baracka Obamy vyvolalo rozsáhlé reakce také v zahraničí.
Náměstek ruského ministra zahraničí Grigorij Karasin:
"Zprávy, které dostáváme o výsledcích amerických prezidentských voleb ukazují, že všichni můžeme doufat v osvěžení přístupu Spojených států ke komplikovaným otázkám včetně zahraniční politiky, a tedy i vztahů s Ruskou federací."
Indický premiér Manmohan Singh:
"Vaše výjimečná cesta do Bílého domu bude inspirací nejen pro vaše krajany, ale pro lidi na celém světě."
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso:
"Potřebujeme proměnit tuto krizi v novou příležitost. Potřebujeme nový přístup pro nový svět. Upřímně doufám, že pod vedením prezidenta Obamy se Spojené státy připojí k Evropě, aby toho dosáhly. Pro blaho našich společenství, pro blaho světa."
Alí Aghamohamadí, blízký spolupracovník íránského nejvyššího duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího:
"Zvolený prezident slíbil změnu politiky. Vztahy mezi Amerikou a Íránem se mohou zlepšit, pokud Obama naplní své volební sliby včetně toho, že nebude vystupovat proti jiným zemím tak, jako to dělal Bush v Iráku a Afghánistánu, a také se soustředí na vnitřní záležitosti Ameriky."
Alí al-Sádig, mluvčí súdánského ministerstva zahraničí:
"Vzhledem k naší předchozí zkušenosti s Demokraty nečekáme žádnou změnu... Pokud jde o zahraniční politiku, není mezi demokraty a republikány rozdíl."
Federico Lombardi, mluvčí papeže Benedikta XVI.:
"Věřící se modlí za to, aby jej Bůh osvítil a pomohl mu v jeho velmi zodpovědné funkci, jejíž vliv je ohromný vzhledem ke globální důležitosti Spojených států... Doufáme, že Obama naplní očekávání a naději, již do něj mnozí vkládají."
(Autoři: John Whitesides, Matthew Bigg; Přeložil: Robert Müller)
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]