"Trochu dramatičtěji se nám začíná objevovat problém související s tím, že ne všechny typy set-top boxů umí zpracovat standardní bitové toky a streamy vysílání," uvedl Vykydal. "Zaregistrovali jsme několik diváckých ohlasů, kteří nám popisovali situaci, kdy mají jednu anténu, na které běží set-top box výborně, a koupili si druhý - a ten neběží, kostkuje, zamrzá," uvedl jako příklad.
"Všichni hráči na trhu by měli dát hlavy dohromady, aby se alespoň v budoucnu na český trh nedostávaly nekvalitní přijímače, které nejsou schopny zpracovat digitální signál, neboť divák se pak cítí podveden," poznamenal Vykydal.
V pátek nastaly na mapě pokrytí zemského digitálního TV vysílání (zkráceně DVB-T) výrazné změny, o kterých ČRa i televize hovoří jako o "velkém třesku", "milníku digitalizace" či "velké říjnové digitalizační revoluci". ČRa v pátek spustily dvě sítě vysílačů pro DVB-T na trvalých kmitočtech, jednu pro Českou televizi a Český rozhlas, druhou pro komerční Novu, Primu a od ledna také TV Barrandov.
Televize ČT, Nova a Prima již v DVB-T vysílaly, ale převážně na dočasných kmitočtech. Lidé, kteří chtěli digitální TV vysílání i nadále sledovat, tak museli přeladit své set-top boxy či televizory se zabudovanými digitálními tunery.
Podle hráčů na trhu páteční změny neprovázely výrazné potíže, například Česká televize registruje stížnosti od diváků v řádu jednotlivců. Lidé měli například problém s tím, že u programů ČT nebyly programy identifikovány, u Novy a Primy zase nebyl funkční elektronický programový průvodce (EPG). Tyto potíže podle ČT a ČRa již byly odstraněny.
Lidé ale mají velký zájem o informace týkající se nových poměrů na mapě DVB-T v Česku. "Naše operační centrum řeší 300 dotazů denně, telefon zvoní téměř nepřetržitě," uvedl v té souvislosti Vykydal. Nejčastěji se lidé ptají na vypínání analogové ČT2, jak přeladit a znovu "oživit" svůj příjem digitálního zemského vysílání, jak řešit problémy s anténou včetně těch společných (STA) a právě potíže s nekvalitními přijímači. Na webových stránkách www.radiokomunikace.cz také vznikla speciální sekce s radami a odpověďmi na nejčastější dotazy, například ohledně společných televizních antén.
Zemské digitální TV vysílání v následujících měsících a letech zcela nahradí tradiční letité analogové. Již nyní má přístup k signálu DVB-T téměř tři pětiny obyvatel v případě programů ČT a polovina v případě Novy a Primy. Podmínkou pro nástup DVB-T je vypnutí analogového signálu, poslední hlavní analogový vysílač by měl být vypnut do června 2012.