...plány Spojených států vybudovat protiraketový štít v Evropě [ID:nDOK538120].
Následují některé možné následky tohoto rozhodnutí:
* Rusko vede se Spojenými státy zdlouhavá jednání, jež mají najít způsob jak uklidnit ruské obavy z plánu Washingtonu na rozmístění prvků protiraketového štítu. Medveděvovo prohlášení naznačuje, že Moskva už od těchto rozhovorů nečeká žádné výsledky a přikročí k "asymetrické reakci", kterou hrozí již několik let.
* Medveděv svůj záměr oznámil jen několik hodin poté, co demokratický kandidát Barack Obama zvítězil v amerických prezidentských volbách [ID:nMUL528506]. Demokraté se k americké protiraketové obraně staví vyhýbavě a některé hlasy uvnitř strany hovoří o zrušení tohoto plánu, až ovládnou Bílý dům.
Rozmístění ruských raket v kaliningradské oblasti staví Obamu před dilema: pokud systém zruší, riskuje, že to bude vnímáno jako slabost tváří v tvář krokům, které mnozí lidé ve Spojených státech vidí jako ruskou agresi.
* Ruský jaderný arzenál je již nyní dokáže zasáhnout jakýkoli cíl. Umístění raket do okolí Kalingradu neohrožuje přímo Spojené státy, protože dolet raket Iskander je maximálně 400 kilometrů, ale pravděpodobně posílí schopnost Ruska přesně udeřit ve střední a východní Evropě.
To by mohlo mít psychologický dopad na země v oblasti, zejména Česko a Polsko, kde mají být umístěny prvky protiraketového štítu.
* Medveděv demonstroval, že chce být v obraně ruských zájmů stejně asertivní jako jeho předchůdce Vladimir Putin. Když se bývalý komerční právník v květnu ujímal funkce, někteří analytici se domnívali, že nastolí konsenzuálnější styl politiky.
Putin, nyní velmi vlivný premiér, sledoval Medveděvovo prohlášení z první řady kremelského sálu a souhlasně přikyvoval.
[MOSKVA/Reuters/Finance.cz]