Odbory budou chtít pro skláře z BCT od státu překlenovací dávku

05.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 5. listopadu (ČTK) - Zaměstnanci skláren skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) z Poděbrad a Světlé nad Sázavou, kteří zůstali bez výplat, budou usilovat o překlenovací peněžní dávku alespoň na úrovni pomoci v hmotné nouzi. Řekl to předseda odborového svazu zaměstnanců sklářského průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec, který dnes o řešení situace bude jednat s ministrem práce a sociálních věcí Petrem Nečasem. Z rezervy státního rozpočtu by tak podle šéfa odborů mohlo na pomoc sklářům jít přibližně 20 milionů korun.

Skupiny Bohemia Crystalex Trading a Porcela plus se v září ocitly v insolvenčním řízení. Ve Světlé nad Sázavou a Poděbradech byla následně zastavena výroba.

Sklářští odboráři chtějí s ministrem také mluvit o případných legislativních změnách, které by urychlily insolvenční řízení. Jde například o novelu insolvenčního zákona. "Zabránilo by se tak tomu, že továrna bude po pár měsících úplně vychladlá," uvedl Kubinec. Při vleklém insolvenčním řízení si prý lidé navíc již mohou najít novou práci, takže v podniku by i při opětovném zahájení plného provozu neměl kdo pracovat.

Na 1100 sklářů z podniku Sklo Bohemia ve Světlé nad Sázavou nedostalo zářijové výplaty a očekávat je nemohou ani za říjen. "Už nemají na obživu, elektřinu a nájmy," uvedl odborář. Světelští radní peněžní pomoc města sklářům odmítli. Malé půjčky by jim nepomohly a na velké nemá radnice dost peněz, uvedla v úterý starostka Světlé Lenka Arnotová.

Bez zářijových výplat zůstali i zaměstnanci poděbradských Skláren Bohemia. Tamní zastupitelé pro ně již schválili bezúročné půjčky, ale o jejich konečné podobě se má ještě jednat. Původní návrh počítal s 18.000 korunami, které budou splatné ve dvou splátkách do poloviny příštího roku. Nárok na výpomoc by měli jen lidé s trvalým bydlištěm v Poděbradech. Těch je polovina ze 448 zaměstnanců.

Skupina výrobců kolem BCT a majetkově spjaté Porcely Plus zaměstnává na 7000 lidí. Do zahájení insolvenčního řízení zaměstnancům mzdy nedlužila, do problémů se dostala až ve chvíli, kdy banky zablokovaly její účty. Lidem, kteří nedostali mzdy, nemohou pomoci ani úřady práce, protože nárok na mzdy nevznikl před zahájením insolvenčního řízení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK