Slezan uzavře přádelnu na Šumpersku

05.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frýdek-Místek/Hanušovice (Šumpersko) 5. listopadu (ČTK) - Frýdecko-místecká textilka SLEZAN do konce roku uzavře lnářskou přádelnu v Hanušovicích na Šumpersku. Od ledna přijde o práci osm desítek lidí. Výrobnu lněného vlákna chce firma prodat včetně strojního vybavení. Nejméně 300 zaměstnanců opustí do konce roku další rušené závody na Trutnovsku a Uherskohradišťsku. Firma i letos hospodaří se ztrátou a kvůli současné finanční krizi jí ubývá zakázek. ČTK to potvrdil personální ředitel Slezanu Luděk Korč.

Od ledna zůstane v hanušovickém závodě nejvýše osm zaměstnanců, kteří budou areál hlídat, udržovat a případně rozebírat stroje, které Slezan nabízí k prodeji. Ani pro výrobní halu už nemá firma využití. "Nenašli jsme ale žádnou českou ani středoevropskou textilku, která by chtěla jednu z posledních lnářských přádelen provozovat," řekl Korč. Slezan už podle něho jedná s několika zájemci z jiných oborů, do konce listopadu by měl jejich nabídky vyhodnotit.

Téměř všichni zaměstnanci přádelny dostali výpověď k 31. prosinci, kdy jim bude jako odstupné vyplacen trojnásobek jejich platu. Podle Petra Habicha z šumperského úřadu práce budou propuštění lidé hledat práci na Hanušovicku těžko. "Mikroregion má dlouhodobě nejvyšší míru nezaměstnanosti v celém Šumpersku, a to přes 12 procent. V evidenci je tu asi 500 nezaměstnaných. Problém je i v tom, že v okolí není žádný závod s podobným výrobním zaměřením. Lidem proto budeme nabízet rekvalifikaci," řekl Habich.

Podle Korče se dlouhodobé problémy ve firmě prohloubily vlivem světové finanční krize. "Ještě více se snížil počet zakázek pro firmy, které dodávají výrobky pro automobilový průmysl," vysvětlil. Slezan se dlouhodobě těžko vyrovnává se silným kurzem koruny, levnou konkurencí z Asie a rostoucími cenami energií. "Například OKD nám pro příští rok nabídlo energetické uhlí dražší o 88 procent. Takové zdražení je, řekněme, úsměvné, ale rozhodně neakceptovatelné," řekl Korč.

Slezan loni hospodařil se ztrátou 13 milionů korun, zatímco v roce 2006 měl zisk zhruba 15 milionů Kč. Také první polovina letošního roku skončila pro firmu milionovými ztrátami. "V kurzech na silné koruně jsme přišli o více než 63 milionů korun. Na hospodářský výsledek to mělo dopad mínus 34 milionů korun," řekl už dříve předseda představenstva a generální ředitel společnosti Miroslav Halfar.

Firma letos už zrušila tkalcovnu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku, podobný osud čeká do konce roku také přádelny v Trutnově a ve Starém Městě na Uherskohradišťsku. Od začátku roku Slezan rozdal nejméně tisícovku výpovědí. Od ledna bude ve společnosti pracovat zhruba 850 lidí, což je meziročně o 1350 zaměstnanců méně. Zachovány zůstanou jen tři základní provozy - úpravna textilu a tkalcovna ve Frýdku-Místku a tiskárna textilu ve Frýdlantě nad Ostravicí.

"Vše se bude vyvíjet podle toho, zda se nám podaří firmu stabilizovat a dostat ji minimálně na provozní výsledek nula. V takovém případě by počty zaměstnanců už zůstaly. Musím ale připustit variantu, že se to nepodaří. Pak to bude o hledání možných rezerv a úspor nebo o možnosti vyrábět někde jinde," naznačil Korč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK