Přestože počet pracovníků postižených nemocí z povolání poklesl, počet hlášených profesionálních onemocnění vzrostl o 75 na loňských 1291. Vzestup počtu hlášených případů autoři statistiky vysvětlují změnou pravidel hlášení nemocí z povolání; například onemocnění pohybového aparátu na každé končetině se od loňska nově hlásí zvlášť jako samostatný případ.
Dvě různé nemoci z povolání ÚZIS zaznamenal u 170 lidí; někteří pacienti dokonce v důsledku své práce onemocněli více chorobami. Rekordmanem byl loni pacient, jemuž lékaři diagnostikovali devět nemocí z povolání či ohrožení těmito nemocemi.
Skutečný počet lidí, jejichž zdraví poškodila práce, však známý není. Povinnost platit pojištění proti nemoci z povolání mají totiž pouze zaměstnavatelé, osobám samostatně výdělečně činným zákon takovou povinnost neukládá. Statistiky nepodchycují ani lidi pracující načerno. "Přesné číslo tam není, protože se neví," řekla ČTK Daniela Pelclová z Kliniky nemocí z povolání 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Bezmála třetina všech hlášených nemocí z povolání byla loni vyvolána přetěžováním končetin. Ve výčtu nemocí způsobených při výkonu povolání nechybí poruchy sluchu způsobené hlukem, cévní onemocnění z vibrací, nemoci dýchacích cest a plic, kožní nemoci či přenosné nemoci a choroby způsobené parazity. Svrabem se v práci nakazilo 28 lidí, tedy dvojnásobek oproti předcházejícímu roku.
Dlouhodobě nejvíce ohrožení různými nemocemi z povolání jsou zejména zdravotníci a horníci.