Maso Planá uzavře ve Studené jatka a bourárnu

06.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Studená (Jindřichohradecko) 6. listopadu (ČTK) - Společnost Maso Planá, jeden z největších tuzemských masokombinátů, uzavře ke konci roku jatka a bourárnu v provozovně ve Studené na Jindřichohradecku. O práci přijde zhruba 100 ze 250 zaměstnanců. Zbylí pracovníci zůstanou ve výrobě konzerv a dalších masných výrobků. Firma nemá naplněny kapacity kvůli poklesu prodeje a celkové krizi na trhu s masem. Informovala o tom jeho mluvčí Jitka Adamčíková.

Propuštěným firma nabídne práci v závodech v Plané nad Lužnicí nebo v Kosteleckých uzeninách u Jihlavy, které jsou rovněž součástí Agrofert Holding.

Podle ředitele Maso Planá Emila Kaspera nebylo vzhledem k rozdílu nákupních cen živých prasat v Evropě a v České republice dlouhodobě možné konkurovat levnějšímu masu ze zemí EU. To je na český trh dodáváno za cenu o šest korun nižší. Pokles prodeje proto vyžaduje optimalizaci výroby.

"Omezení počtu zaměstnanců je vždy nepříjemným krokem, a proto jsme jej dlouho zvažovali," uvedl Kasper. Dodal, že během listopadu bude vedení firmy spolu s úřadem práce pomáhat lidem při hledání nového místa. Přednostně je chce masokombinát zaměstnat v provozu v Plané nad Lužnicí a v Kosteleckých uzeninách. "O řeznické profese máme eminentní zájem, protože jich je na trhu práce nedostatek," dodal Kasper.

Vedení společnosti dnes o změnách informovalo i starostu Studené Josefa Roda. V obci žije okolo 1200 ekonomicky aktivních obyvatel, o práci tak podle něj přijde každý dvanáctý. Situaci by prý mohlo vyřešit dojíždění.

"Řešením by bylo zřídit autobusovou linku ze Studené do Kostelce. Je to asi 35 kilometrů, takže dojíždění by tolik času nezabralo. Někteří dříve propuštění už tam auty dokonce jezdí," řekl Rod. Obává se ale dalších možných dopadů. Masna se podílí 80 procenty na spotřebě vody v obci a omezení výroby, tedy i nižší odběr, nejspíš zvýší její cenu pro obyvatele.

Ve studenském masokombinátu jde za poslední dva roky o druhou velkou vlnu propouštění. Na jaře 2006 v podniku utlumili výrobu měkkých salámů a sekaného zboží. O práci tehdy přišly desítky lidí. Masokombinát přitom před pěti lety zaměstnával téměř 500 zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK