Gandalovič připomněl, že před rokem farmáři dostávali za plodiny velmi dobře zaplaceno a dařilo se jim i v exportu. "Dnes se nacházíme v úplně jiné etapě a můžeme diskutovat o tom, jestli známe příčiny," řekl. Podle ministra se dá očekávat pokles koupěschopnosti obyvatel kvůli hospodářské krizi, která se již projevuje ve světě, což bude mít negativní vliv na ceny zemědělců. "Banky se už stávají opatrnějšími a začínají přísněji prověřovat klienty," dodal.
Kvůli nižší výkonnosti ekonomiky v příštím roce zřejmě nastane tlak na škrty ve státním rozpočtu. Ministr ale zároveň zemědělce ujistil, že příslib dorovnání přímých plateb, jaké si nedávno farmáři vybojovali u premiéra, stále platí.
Podle Gandaloviče by zemědělcům výhledově mohlo pomoci například poskytování státních garancí za farmářské úvěry. Dodal, že je také potřeba prověřit funkčnost intervenčního systému u jednotlivých komodit.
Prezident Agrární komory Jan Veleba konstatoval, že kvůli letošní vysoké úrodě se již "zhroutila cena obilí a kukuřice". V Česku se letos sklidilo 8,4 milionu tun obilovin, což je skoro o 18 procent více než před rokem. Veškerá tuzemská spotřeba, včetně živočišné výroby, se pohybuje kolem 5,65 milionu tun. Více obilí než loni se sklidilo v celé EU. Podle Veleby už někteří čeští zemědělci kvůli nadbytku obilí uvažují o snížení osevních ploch v příštím roce.
Veleba podotkl, že nyní klesají farmářské ceny také u mléka a u vepřového masa. "Jediným pozitivem je to, že klesá také cena pohonných hmot," dodal.
V minulém roce vykázalo české zemědělství rekordní zisk přes 13 miliard korun. "O loňském hospodářském výsledku si můžeme nechat zdát," prohlásil Veleba. Podle jeho názoru naopak může mít významná část zemědělských hospodářství v nejbližší době potíže s finanční hotovostí.
Podle odhadu, který zveřejnil Zemědělský svaz, ekonomické výsledky za letošní rok ještě tak kriticky nevypadají. Tržby za rozhodující zemědělské komodity se podle svazu budou letos pohybovat kolem 84,5 miliardy korun, což je o 1,4 miliardy více než v uplynulém roce. Svaz očekává o něco lepší příjmy přes meziroční pokles cen většiny rostlinných produktů, a to díky vyšším tržbám za živočišné komodity.