Výroba by však měla po prvním roce od případného bankrotu začít oživovat díky růstu produkce přeživších automobilek. Ztráta pracovních míst by se tak časem zmírnila na zhruba milion, napsala agentura Reuters.
Americké automobilky se nyní potýkají s vysokými ztrátami kvůli poklesu poptávky na domácím trhu. Největší americká automobilka General Motors tento týden oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů. Konkurent Ford ohlásil ztrátu 129 milionů dolarů. Ztráty obou firem sice meziročně klesly, podniky však vykázaly značný úbytek provozní hotovosti.
Generální ředitel GM Rick Wagoner uvedl, že vláda sice provedla důležité kroky pro stabilizaci ekonomiky, ale musí učinit ještě více, aby pomohla automobilovému průmyslu.
Americká vláda ve čtvrtek oznámila, že domácí automobilky si můžou zažádat na ministerstvu energetiky USA o půjčky na reorganizaci starých výrobních hal, aby mohly začít vyrábět energeticky úsporné vozy. Na nízkoúročené půjčky pro automobilky a další oprávněné firmy schválil minulý měsíc Kongres 25 miliard dolarů (491,5 miliardy Kč).
Státní úvěry v USA se ale nelíbí evropským automobilkám, které si od Evropské unie chtějí na vývoj vozidel s nižšími emisemi oxidu uhličitého půjčit 40 miliard eur (zhruba bilion Kč).
Prodej osobních a lehkých nákladních automobilů ve Spojených státech se v říjnu propadl o 32 procent na 838.156 vozů. Dostal se tak na nejnižší úroveň za více než 17 let. V přepočtu na celý rok činil prodej 10,56 milionu vozů, což představuje nejhorší výsledek za čtvrtstoletí. Poptávku po automobilech tlačí dolů zpomalení ekonomiky a zpřísnění podmínek pro poskytování úvěrů v důsledku finanční krize.