Do případu se vložila i policie, která obvinila ze zpronevěry dvojici makléřů společnosti Sati, že vyvedli z účtu klienta přes 140.000 akcií společnosti ČEZ. Poškozený klient je ale přesvědčen, že akcie by se neztratily bez pochybení střediska, píší HN.
Policie škodu vypočítala na 30 milionů korun; takovou měly akcie cenu v době jejich ztráty. Jenže v době, kdy klient zmizení zjistil, se už na burze prodávaly skoro za dvojnásobek. "Já je bral jako dlouhodobou investici, rozhodně bych je hned neprodával," říká klient, který proto chce po středisku takřka 200 milionů korun. Případ tak má dvě roviny: nakolik jsou akcie klientů SCP v bezpečí, a jaký mohou mít klienti nárok na náhradu škody v případě ztráty, napsaly HN.
Středisko cenných papírů k problému mlčí. "Nechceme svými prohlášeními ovlivňovat práci soudu," uvádí ředitel Bedřich Janáček. Středisko si ale prý není vědomo žádného pochybení a je to jediná taková žaloba, které musí čelit.
Makléři Sati z účtu klienta nejdříve vybrali akcie, které pro něj předtím koupili. A během dalších pěti měsíců převedli i zbytek, přes 120.000 akcií. "Kdyby mě středisko po prvním výběru informovalo, jak má ve smlouvě, mohl jsem to ještě zastavit a zabránit těm ostatním," říká klient. Středisko má totiž v podmínkách vedení účtu uvedeno, že o každé změně účtu musí neprodleně informovat jeho majitele. Oznámení poslalo ale místo klientovi makléřům.
Společnost Sati se stala v půlce února 2005 v pořadí osmým zkrachovalým obchodníkem tuzemského kapitálového trhu. O zákonnou náhradu za majetek požádalo kolem dvou stovek investorů. Garanční fond obchodníků vyčíslil objem zákonných klientských náhrad na zhruba 20 milionů korun.