"Aukce uhlí pořádané Mosteckou uhelnou se nezúčastníme. Jedním z důvodů jsou její podmínky, tedy malé množství nabízeného uhlí a smluvní uspořádání i způsob aukce výrazně nevýhodné pro kupující," řekl Týdnu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. "United Energy, provozující Teplárnu Komořany, ani jiná společnost ze skupiny J&T se nezúčastní aukce na uhlí z produkce Mostecké uhelné vyhlášené společností Czech Coal," potvrdil partner skupiny J&T Daniel Křetínský.
Vlastník mosteckých dolů ale odmítá, že by do aukce dal málo suroviny. "Skupina Czech Coal nabízí veškeré volné energetické uhlí - tedy uhlí, které není vázáno střednědobými smlouvami nebo nárokováno žalobami ČEZ a J&T," uvedl Radek Stavěl z Czech Coal. Doplnil, že objemy těžby budou maximální z hlediska možného využití technologie a lidských zdrojů.
Výhrady k uhelné aukci má však také ERÚ. "Zhruba 700.000 tun, které chce MUS dát na aukci, považujeme za netransparentní," uvedl přededa ERÚ Josef Fiřt. Dodal, že tento vzorek není možné vzít jako transparentní pro určení ceny.
Podle Fiřta není možné, aby cena prudce narostla o 100 nebo 200 procent. S přenosem nákladů do cen pro konečného zákazníka by navíc teplárny mohly mít problém. Cena může v aukci neúměrně vyskočit, což bychom nemohli uznat, soudí Fiřt.
Neúčast velkých odběratelů v aukci by mohla být plusem pro ostatní firmy. Do aukce se podle týdeníku zapojí například Teplárna Strakonice nebo firma Energotrans ze skupiny Pražská teplárenská, která patří mezi největší odběratele mosteckého uhlí. I firmy, které do aukce vstoupí, nejsou však z úmyslu majitelů skupiny Czech Coal nadšené. "Zvolil se typ aukce, který v případě, že některému z účastníků ujedou nervy, zvednou ceny dramatickým způsobem," naznačil mluvčí Pražské teplárenské Martin Pavelka.
V dražbě hodlá skupina Mostecká uhelná nabízet 5,76 milionu tun hnědého uhlí na období let 2013 až 2020, což odpovídá roční dodávce v objemu zhruba 720.000 tun. Palivo se bude dražit formou elektronické aukce. Celkem půjde o 29 procent předpokládané těžby. V budoucnu plánuje Czech Coal nabízet v dražbách celou produkci.
Czech Coal vlastní z 51 procent prostřednictvím nizozemské Czech Coal N.V. Petr Pudil a Vasil Bobela. Zbytek ovládá přes kyperský Indoverse Czech Coal Investments finančník Pavel Tykač.