"Budeme projednávat - a ministři to dostali zadáno už před několika týdny - určitá možná opatření, která budou posilovat nabídkovou stranu české ekonomiky a která budou řešit určité problémy související s ochlazením ekonomiky," vysvětlil Topolánek.
Už v úterý má Poslanecká sněmovna projednávat návrh na zvýšení pojištění vkladů v bankách na 50.000 eur (asi 1,26 milionu korun).
Český premiér dnes zopakoval svůj názor, že požadavek opozice přijmout kvůli krizi co nejrychleji euro a spojování tohoto návrhu s podporou českého předsednictví Evropské unie jsou v nynější krizové situaci "nepřípadné". Topolánek vysvětlil, že termín přijetí společné evropské měny bude případně možné stanovit až příští rok.
Protikrizová opatření se podle premiéra stanou povinným bodem každého jednání české vlády podobně, jako tomu už v současnosti je s evropskou agendou. "To bude diskuse o těch návrzích nebo o nástrojích k řešení problému, který se týká ekonomiky a finanční krize," poznamenal premiér.
Vláda podle něj zároveň musí dokončit své reformy, které mají stabilizovat veřejné rozpočty, snížit státní výdaje a transformovat ty "veřejné pilíře", které ovlivňují finanční stabilitu české ekonomiky.
Topolánek dnes po jednání s asociací bankéřů zdůraznil, že českého bankovního sektoru se krize zatím dotýká jen málo. Přesto je podle něj i prezidenta asociace Kunerta potřeba zvyšovat důvěru klientů ve finanční instituce i důvěru mezi bankami navzájem. Oba pochválili práci České národní banky.
Vláda se podle Topolánka hodlá soustředit na podporu českého exportu a proexportních institucí, malého a středního podnikání. Zintenzivnit chce kabinet svou komunikaci s ČNB, ale i bankovní asociací a dalšími hospodářskými i sociálními partnery.