...hlubší, než se čekalo, a potrvá po většinu příštího roku.
Oslabení francouzské produkce o 0,5 procenta vypadalo téměř zdravě v porovnání s propadem o 2,1 procenta v Itálii, respektive o 3,6 procenta v Německu.
Ekonom z Bank of America Gilles Moec uvedl, že poslední data naznačují, že se ekonomika v eurozóně zastavila dříve, než se myslelo, a je možné, že bude klesat nejméně pět kvartálů za sebou:
"Základní myšlenka byla, že tu máme stagnaci, a pak se úvěrová krize v září a v říjnu obrátí v recesi. Ale čísla naznačují, že se situace zhoršila dříve, než jsme si mysleli."
"Nyní čelíme něčemu blízkému recesi z let 1992 až 1993, a možná by to mohlo být i horší," dodal Moec.
Tři zmíněné země představují více než dvě třetiny ekonomického výkonu eurozóny.
Francouzský pokles vyšel v zásadě podle očekávání, ale následuje po oslabení výroby o 0,4 procenta v srpnu.
Jako v jiných případech ve světě zasáhl francouzské automobilky propad poptávky a vyhlídky na obrat jsou chabé.
Dvě hlavní automobilové skupiny, Renault <RENA.PA> a Peugeot <PEUP.PA>, byly shodně nuceny dočasně zavírat provozy a nechávat zaměstnance doma, což ukazuje na ještě prudší pokles výroby v několika příštích měsících.
Italský průmysl se propadl nejprudčeji od prosince 1998, což ukazuje na recesi, jež by podle analytiků mohla být dlouhá a hluboká.
Itálie se přitom již nejméně deset let řadí mezi nejpomaleji expandující hospodářství v rámci eurozóny.
Propad německé výroby je nejhlubší téměř za 14 let, nicméně následoval po srpnovém skoku o 3,2 procenta.
Statistický úřad evropské unie Eurostat ve středu oznámí data o průmyslové výrobě 15členného bloku, jež zřejmě vyjdou hůř než pokles o 1,3 procenta odhadovaný v průzkumu Reuters z minulého týdne.
Po zveřejnění čerstvých čísel předpovídá analytička Maryse Pogodzinski z Morgan Stanley meziměsíční oslabení produkce v eurozóně o 1,8 procenta.
[ŘÍM/Reuters/Finance.cz]