...na podporu domácí poptávky.
Ve 14:20 stoupal panevropský index FTSEurofirst 300 <.FTEU3> o 2,32 procenta na 935,84 bodu, a mířil tak k osmému pozitivnímu dni z posledních 10.
Evropský index základních surovin DJ Stoxx <.SXPP> vyskočil po vzoru cen kovů o 10,7 procenta. Akcie firem Rio Tinto <RIO.L>, Kazakhmys <KAZ.L>, Xstrata <XTA.L> nebo Antofagasta <ANTO.L> rostly o 7,2 až 13,9 procenta.
Ocelárny ArcelorMittal <MTP.PA> vylétly o 13,5 procenta.
Barel americké ropy <CLc1> rostl o více než 7 procent, což pomáhalo akciím těžařských společností jako BP <BP.L>, Total <TOTF.PA> a Shell <RDSa.L>, jež stoupaly o 3,6 až 5,4 procenta.
Čína schválila vládní pomocný balík za 586 miliard dolarů a ohlásila posun k "mírně volné" měnové politice navzdory tomu, že od poloviny září již třikrát snížila úrokové sazby.
"Vlády jasně chápou, že situace je vážná, a pracují na dvou frontách: keynesiánsky s fiskálními stimuly, a friedmanovsky se snižováním úrokových sazeb a přidáváním likvidity do systému," řekl Philippe Gijsels, stratég Fortis Bank v Bruselu.
Gijsels poukázal na to, že americké akcie v pátek vyskočily po závěru evropského obchodování, navzdory slabým datům z trhu práce, což naznačuje, že špatné zprávy jsou již započteny do ceny akcií.
Trhy by se ale tento týden měly připravit na chabá makroekonomická data z eurozóny, řekl Erik Nielsen, ekonom Goldman Sachs.
"V eurozóně budou tento týden dominovat data o HDP a průmyslové výrobě," řekl Nielsen. "Zapněte si bezpečnostní pásy, bude to nepříjemná jízda."
Zářijový pokles průmyslové výroby ve třech největších ekonomikách eurozóny podpořil názor, že se blok již ocitl v recesi, která bude možná hlubší, než se čekalo, a potrvá po většinu příštího roku [ID:nMUL040950].
[FRANKFURT/Reuters/Finance.cz]