Podle Graye si jsou USA vědomy, že země střední a východní Evropy mají obavy z toho, že Rusko by mohlo chtít vyměnit záruku spolehlivých dodávek energií za některé politické ústupky. "Chceme pomoci této části Evropy a vůbec celé Evropě diverzifikovat její energetické zdroje, čímž se zredukuje možnost, že by k tomu mohlo dojít. Chceme si být jisti, že k tomu nedojde," řekl Gray.
Podle Graye je třeba počítat s tím, že produkce zemního plynu v Rusku klesá, stejně jako klesají ruské energetické investice. "Zároveň v Evropě stoupá poptávka po zemním plynu, takže je tu problém," dodal Gray, podle kterého jsou USA tímto trendem "mírně znervózněny". "My sice nezávisíme na dodávkách ruského plynu, ale závisí na tom Evropa a evropská ekonomika. Zdraví evropské ekonomiky je pro nás velmi důležité, je to i naše zdraví," řekl Gray.
Také v této souvislosti prý budou muset Evropa a USA ještě intenzivněji spolupracovat, například při snižování závislosti na ropě prostřednictvím rozšiřování podílu obnovitelných zdrojů energie.
Evropská unie má pochybnosti o spolehlivosti Ruska coby dodavatele energií od roku 2006, kdy došlo k neočekávanému přerušení dodávek zemního plynu do několika evropských států včetně Česka. Evropské obavy zesílily také po letošním rusko-gruzínském konfliktu.