Majetek, který mají Češi uložený v podílových fondech, tak klesl za tři čtvrtletí roku meziročně o 25 miliard na 290,5 miliardy Kč. Příčinou poklesu byl podle odborníků propad finančních trhů a následná panika investorů. V říjnu podle odhadu poradenské firmy KZ Finance z fondů odplynulo dalších téměř 12 miliard Kč.
Nízké výnosy vykázaly některé fondy peněžního trhu a některé fondy dluhopisové. Poměrně velké ztráty až na výjimky zaznamenaly fondy smíšené, fondy fondů a akciové fondy. "Je nutné podotknout, že odprodávat podílový list v době, kdy jsou 'medvědí trhy', vede k tomu, že klienti zbytečně realizují ztrátu místo toho, aby počkali do splatnosti či do doby, kdy cena listu vzroste," poznamenal mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. O "medvědím trhu" se mluví tehdy, když akcie nebo jiné cenné papíry oslabují.
Investiční společnosti upozornily na to, že ve druhé polovině října odkupy výrazně poklesly. "Neočekáváme, že by nervozita z trhů do konce roku zmizela, nicméně aktuální úrovně představují podle našeho názoru ve všech třídách aktiv zajímavou úroveň pro budoucí zhodnocení," řekl ČTK náměstek ředitele Investiční kapitálové společnosti Komerční banky Pavel Hoffman.
Ke zklidnění situace přispěly informace o dobrém stavu českého bankovního sektoru, a tím i podílových fondů. "Předpokládáme, že již ve čtvrtém čtvrtletí dojde ke zvýšení aktivity investorů a k postupné obnově důvěry v kolektivní investování," míní Hana Trhoňová z tiskového oddělení České spořitelny.