Bush podle těchto zdrojů naznačil, že by určitou pomoc podpořil, pokud by se Obama a Demokraté v Kongresu přestali stavět proti dohodě o volném obchodu s Kolumbií, za kterou současný prezident dlouhou dobu bojoval.
Demokratičtí lídři amerického Kongresu o víkendu vyzvali Bushovu vládu, aby poskytla domácímu automobilovému průmyslu více pomoci. Kongres již minulý měsíc schválil pro automobilky 25 miliard dolarů (491,5 miliardy Kč) na nízkoúročené půjčky. Obama v závěru své předvolební kampaně navrhl zdvojnásobení této částky na 50 miliard dolarů. Po vítězství v prezidentských volbách označil pomoc americkému automobilovému průmyslu za jednu z hlavních priorit svého týmu. Do funkce Obama nastoupí 20. ledna.
Americké automobilky se nyní potýkají s vysokými ztrátami kvůli poklesu odbytu na domácím trhu. Největší americká automobilka General Motors minulý týden oznámila, že ve třetím čtvrtletí prodělala 2,5 miliardy dolarů (49 miliard korun). Konkurent Ford ohlásil ztrátu 129 milionů dolarů. Ztráty obou firem sice meziročně klesly, podniky však vykázaly značný úbytek provozní hotovosti.
Generální ředitel GM Rick Wagoner uvedl, že vláda sice provedla důležité kroky pro stabilizaci ekonomiky, ale musí učinit ještě více, aby pomohla automobilovému průmyslu. Cena akcií GM se v pondělí propadla na 62leté minimum poté, co řada analytiků zhoršila hodnocení vyhlídek podniku.
Podporou automobilového průmyslu se nyní zabývají i další země. Lucemburský premiér a předseda takzvané euroskupiny ministrů financí eurozóny Jean-Claude Juncker v pondělí uvedl, že členské země eurozóny pracují na koordinaci úsilí o pomoc evropskému automobilovému průmyslu.
Australská vláda v pondělí oznámila, že poskytne domácímu automobilovému průmyslu finanční injekci 3,4 miliardy australských dolarů (46 miliard korun), aby mu pomohla čelit zpomalení světové ekonomiky a snížení cel na dovoz automobilů ze zahraničí.