"Téměř jistě otevřeme v dalších měsících trhy v některých dalších zemích ve střední a východní Evropě. Spojenectví s Vídní by nám v tomto mělo výrazně pomoci po stránce finanční a technologické síly," uvedl Koblic.
Rozvoj energetické burzy by podle Koblice mohl být obsahem jednoho z prvních strategických jednání vedení vídeňské a pražské burzy. Vídeňská burza oznámila získání 92,4 procenta dominantního trhu cenných papírů v tuzemsku v pátek. Cena nebyla oficiálně oznámena, odhady hovoří o částce zhruba 4,5 miliardy korun.
Pražská burza se stala čtvrtým členem burzovní aliance, kam dále vedle Vídně patří budapešťská a lublaňská burza. Postavení pražské burzy ve střední Evropě dnes výkonný ředitel vídeňské burzy Michael Buhl označil za výjimečné. Netajil se tím, že se nebrání případné další akvizici ve střední nebo východní Evropě.
Buhl uvedl, že trhy celé burzovní skupiny by nyní mohly více lákat mezinárodní investory, ale v místních podmínkách by měly nadále fungovat odděleně. "Jsme spokojeni s uspořádáním a vedením pražské burzy. Především nám jde o to přilákat místní firmy na místní burzy, tedy v tomto případě české firmy na českou burzu," doplnil.
Koblic uvedl, že v procesu vybírání nového majitele pražské burzy byly i velké světové burzy. Nakonec padlo rozhodnutí stát se součástí vídeňské skupiny. "Je to burza, kterou dobře známe. Rozhodně se v tom jejich regionálním konceptu neztratíme, protože jsme myslím nejkomplexnější a největší jejich akvizicí. Prostor na společný růst tady v regionu rozhodně je," řekl.
Nejbližší společné plány kvarteta středoevropských burz dále zahrnují například prodej informací a výpočty indexů. V delším období je jednou z možností přechod na nějakou jednotnou obchodní platformu, protože čtyři burzy si spolu mohou podle Koblice dovolit mnohem dražší a rychlejší produkt.