Zpráva zdůrazňuje, že jednodušší daňové systémy jsou výhodné i pro státní správu. Oceňuje proto, že řada zemí po celém světě zásadně mění daňový systém. Snižují se daňové sazby, zjednodušuje se administrativa a modernizují se způsoby plateb.
Analýza vychází ze zprávy Doing Business 2009. Rozebírá daňové systémy, sleduje reformní kroky a měří výhodnost daňového systému pro středně velké místní podniky. Obsahuje také příklady 18 zemí, které využily informace z předchozích zpráv Doing Business, a ukazuje, jak analýza podněcuje diskuze mezi vládou a dalšími subjekty.
Zpráva Jak se platí daně 2009 uvedla, že celkem 36 zemí v letech 2007 a 2008 zjednodušilo daňové systémy. Nejoblíbenější daňovou reformou bylo snížení sazby daně z příjmů právnických osob (21 zemí) a zlepšení elektronického podávání daňového přiznání a placení daní (12 zemí). Na osm zemí snížilo celkový počet daní placených podniky.
"Tento výsledek naznačuje, že jiné země provedly ještě obsáhlejší a výraznější reformy. V budoucnosti by se Česká republika měla zaměřit na zjednodušení administrativy související s placením daní, zejména z pohledu podniků," upozornil vedoucí partner oddělení daňových a právních služeb PwC Česká republika Paul Stewart.
Aby se český daňový systém zefektivnil, bude podle Stewarta zřejmě zásadní věcí upravit způsob výpočtu a vybírání sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Tyto odvody dnes tvoří největší část jak celkové daňové povinnosti podniků v ČR, tak času, který potřebují na její splnění. Státní správa již připravuje opatření, která by měla podnikům snížit a zjednodušit daňovou administrativu, dodává PwC.
Celkem čtyři země Evropské unie se umístily mezi 20 státy s nejvýhodnějším daňovým systémem: Irsko (6), Dánsko (13), Lucembursko (14) a Velká Británie (16). Naopak Itálie (128), Polsko (142) a Rumunsko (146) mají nejsložitější daňové systémy v EU.