"Je to neblahý, negativní signál partnerům v EU, že prezident nadcházejícího předsednictví podporuje oponenty Evropy a ne příznivce Evropy," řekl jeden z německých europoslanců a známých zastánců lisabonské smlouvy Jo Leinen. Podle něj jde v padesátiletých dějinách evropské integrace o první podobný případ takového chování.
Irsko v červnovém referendu odmítlo jako zatím jediné z celé EU tuto smlouvu o reformě unijních institucí, čímž unii uvrhlo do značné nejistoty ohledně budoucnosti tohoto složitě dojednaného dokumentu. Ten zatím nedostal zelenou ani v Česku, kde se čeká na rozhodnutí ústavního soudu, po němž o smlouvě bude rozhodovat parlament.
"Pro nastávající předsednictví je velkým handicapem mít takového prezidenta," poznamenal Leinen. "Rozhodně to nepomáhá," řekl analytik Piotr Kaczyński z bruselského Střediska pro výzkum evropské politiky (CEPS).
Pro vládu vedenou Mirkem Topolánkem je podle Leinena nevýhodou, že v čele země stojí prezident, který říká opak toho, co bude muset dělat země jako předsednický stát bloku. Podobný postoj zastává i Piotr Kaczyński.
Česká republika se předsednictví Evropské unii ujme na půl roku v lednu příštího roku, kdy v této pozici vystřídá Francii.
"Je to nejhorší možný začátek českého předsednictví," řekl rakouský europoslanec Hannes Swoboda, který setkání označil za skandální.
Důvodem prý není ani tak fakt, že se prezident sešel s odpůrcem smlouvy, nýbrž to, že jde podle Swobody o někoho, kdo o tomto dokumentu lže. "Je to velmi špatný počin. Ukazuje nezralost pana Klause jako prezidenta evropské země," dodal Swoboda.
Klaus podle německého europoslance Berndta Posselta svou schůzkou s irskými a dalšími "antievropany" škodí nejen Evropské unii, ale i "národním zájmům vlastního národa". "Z oslabení Evropy profituje jen Moskva, Peking a protievropské křídlo americké politiky," uvedl Posselt a dodal, že národům ve střední Evropě jako jsou Češi a Němci se dobře daří jen tehdy, pokud se dobře vede Evropě.
V Evropském parlamentu se ale najdou i hlasy, které s českým prezidentem souhlasí a jeho odpor k lisabonské smlouvě sdílí. Kritici dokumentu sice nemají rozhodně navrch, ale existují.
"Je to naprosto v pořádku," řekl český europoslanec Jan Zahradil, podle něhož se s některými kritiky smlouvy při své cestě do Irska sešel i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země EU předsedá nyní.
Ostře se pak Zahradil ohradil proti výtkám na adresu českého prezidenta od některých svých kolegů. "Eurofanatici typu Leinena nebo Hannese Swobody začínají být hysteričtí, nervózní, protože se jim hatí jejich plány na brzké přijetí lisabonské smlouvy, takže hledají někoho, na koho by to mohli svést," zdůraznil.
Předáka irských odpůrců vůči smlouvě a jeho roli v irském referendu tak před několika dny například ocenila česká europoslankyně Jana Bobošíková. V prohlášení s názvem "Hrobařům Lisabonské smlouvy patří náš dík" dodává, že stejně jako Klaus je i ona přesvědčena, že by unie měla respektovat pravidla a okamžitě ratifikaci mrtvé smlouvy ukončit.
"Je to provokace proti Evropě," řekl o setkání politolog ze Svobodné bruselské univerzity Jean-Michel De Wael.