Týdeník Ekonom připomněl, že vláda letos v dubnu uložila MPO předložit novelu, která by původní zákon zrušila. MPO už v červnu takový dokument připravilo, ale pak se celá záležitost zkomplikovala. "Především se ukázalo, že zákon byl orgány EU schválen jako takzvaná bloková výjimka pro poskytování jinak zakázané veřejné podpory. Po zrušení celého zákona by bylo ve všech nezbytných případech nutné žádat Evropskou komisi o individuální výjimku," napsal Ekonom.
Podle některých analýz navíc hrozilo, že ČR bude muset v důsledku zrušení zákona vracet prostředky z evropských fondů, které byly čerpány na přípravu některých průmyslových zón.
Náměstek generální ředitelky agentury CzechInvest Jiří Nykodým zpravodajské televizi Z1 řekl, že MPO místo zrušení zákona o investičních pobídkách připravuje novelu zákona. Návrh novely podle něj obsahuje podporu pro technologická centra a centra sdílených služeb, která zatím čerpala pobídky na základě speciálních rámcových programů.
Legislativním procesem ale může tato norma podle Nykodýma projít nejdříve v prvním pololetí příštího roku, takže zatím zůstává v platnosti starý zákon, který umožňuje žádat o podporu zpracovatelskému průmyslu.
Podle připravované novely by technologická centra namísto přímé dotace na vytvořené pracovní místo měla nárok pouze na pobídku ve formě slevy na dani z příjmu. To ale podle Nykodýma není šťastné řešení, protože drtivá většina technologických center a center sdílených služeb v ČR je založena tak, aby dodávala služby mateřským společnostem a negenerovala zisk. "V tomto případě je obtížné uplatňovat investiční pobídku v podobě slevy na dani," podotkl Nykodým.
CzechInvest se proto přiklání k názoru, že by měla být zachována určitá forma pobídek i pro zpracovatelský průmysl. "My se domníváme, a tak jsme to i navrhovali, že by nějaká forma zpracovatelského průmyslu měla zůstat zachována. Ne plošně, ale ve vybraných sektorech a ve vybraných regionech," řekl Nykodým.
Česko v prvním pololetí letošního roku získalo prostřednictvím agentury CzechInvest 124 nových investic v celkové hodnotě bezmála 20 miliard korun, což je o zhruba 29 miliard korun méně než v první polovině loňského roku. Počet investičních projektů ale letos meziročně vzrostl o čtyři desítky. Zatímco loni 98 procent nových investic tvořily projekty zaměřené na výrobu, letos více než 65 procent investic směřovalo do výzkumu, vývoje a služeb.