Cena americké lehké ropy klesla ke konci obchodování až na 55,94 dolaru za barel, nejníže od 31. ledna 2007. Nakonec ztratila asi 3,20 dolaru a uzavřela na 56,16 USD.
Pokles cen nastartovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Ta sdělila, že kvůli slábnoucí světové ekonomice bude muset ve čtvrtek svou oficiální měsíční prognózu růstu poptávky po ropě dále snížit. IEA již snížila svůj odhad růstu poptávky pro letošní rok na nejnižší úroveň za 15 let.
Další oficiální prognóza sestupný trend završila. Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA předpověděl, že slabá americká ekonomika letos sníží poptávku po ropě v USA o 1,1 milionu barelů denně, tedy o 5,4 procenta. Bude to od roku 1980 poprvé, kdy spotřeba ropy klesne o více než milion barelů za den, V příštím roce by americká poptávka po ropě měla dál klesnout o 250.000 barelů denně.
Cena americké ropy se v polovině července vyšplhala na rekordní maximum nad 147 dolarů, od té doby už ale klesla asi o 60 procent. Na její pokles má největší vliv hospodářský útlum ve světě a obavy, že se globální ekonomika ocitne v recesi. Ta by způsobila pokles poptávky po komoditách, včetně ropy.
Ropný trh nepodporuje již ani další omezování těžby kartelem OPEC. Minulý měsíc se ministři OPEC dohodli, že od listopadu sníží těžbu ropy o 1,5 milionu barelů denně. Nyní se objevují zprávy, že až se ministři v prosinci znovu sejdou, budou se zabývat otázkou dalšího snížení těžby o další zhruba jeden milion barelů denně.
K poklesu cen ropy přispívá i vývoj na akciovém trhu. Dow Jonesův index amerických akcií ztrácel ve druhé polovině dnešního obchodování téměř čtyři procenta. Analytici nyní očekávají pokles cen ropy k 50 dolarům za barel a někteří se domnívají, že dno by měl ropě určit právě akciový trh, s nímž se nyní ropný trh pohybuje v těsné provázanosti. Ropu oslaboval i silný kurz dolaru vůči euru.