"Za zvýšením ceny elektřiny stojí především nárůst ceny komodity obchodované na burze v Lipsku a v Praze, a to v rozmezí 21 až 28 procent," řekl místopředseda představenstva E.ON Energie Miloš Homolka. E.ON musí prakticky všechnu elektřinu nakupovat přes energetickou burzu nebo od nezávislých výrobců, protože v Česku nemá téměř žádné výrobní kapacity.
Podobné je to i s plynem. "Jeho nákupní cena má určitou setrvačnost, z hlediska nákupu a prodeje je tam zhruba půlroční prodleva. V současnosti prodáváme plyn za nákupní ceny v červnu, červenci, kdy dosahovaly nejvyšších hodnot. Následný pokles se bude promítat až v pozdějším období, předpokládáme během příštího roku," uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.
Ke zdražení elektřiny přispívá podle E.ON i hustota osídlení. Čím je nižší, rostou náklady za přenos mezi odběrnými místy. Na jihu Čech je průměrná hustota osídlení 60,8 obyvatele na kilometr čtvereční, kdežto třeba v Praze 2856 osob/km2. Svou roli má i struktura zákazníků. Na tuzemské spotřebě elektřiny se ze dvou třetin podílejí velké průmyslové závody, které na zemědělsky orientovaném jihu chybí. V cenách pro konečné spotřebitele se odrážejí i rostoucí náklady na připojení dalších producentů elektřiny z obnovitelných zdrojů.
Český E.ON patří do německého koncernu E.ON Energie AG, který je největším soukromým poskytovatelem energetických služeb v Evropě. Plynem a elektřinou zásobuje asi 15 milionů zákazníků. Elektřinu E.ON dodává 1,4 milionu zákazníků na jihu Čech a Moravy, přičemž 88 procent představují domácnosti. Plynem firma zásobuje 113.000 odběratelů v jižních Čechách.