... globální ekonomiku však zůstávaly, což udržovalo celkovou nechuť k riziku téměř nedotčenou.
V 11:40 ztrácel jen 1 procento na 95,77 za dolar <JPY=>, respektive 1,1 procenta na 119,56 za euro <EURJPY=>.
Dolar ubíral 0,1 procenta na 1,2486 za euro <EUR=>, zatímco posiloval stejnou měrou na 1,4917 vůči libře <GBP=>.
Strach z recese se zhmotnil v Německu, kde hrubý domácí produkt ve třetím kvartále klesl o 0,5 procenta a země se ocitla v první technické recesi od prvního pololetí roku 2003 [ID:nSCH337719].
Averze k riziku mezitím dopadala na australský dolar <AUD=D4>, jenž na sklonku předchozí newyorské seance sklouzl až na dvoutýdenní dno 0,6348 dolaru, což přimělo australskou centrální banku k intervenci.
Analytici uvedli, že celkově vzestupná trajektorie dolaru a jenu by měla pokračovat, když americké ministerstvo financí ustoupilo od plánu použít 700 miliard dolarů záchranného balíku na odkup nekvalitních hypoték.
Nejistota ohledně toho, jak chce americká vláda oživit mezibankovní půjčky a neradostné firemní zprávy, otřásly nesmělou nadějí na určité obnovení stability finančního trhu.
"Lidé zůstávají celkem odmítaví k riziku. Trhu dělá velké vrásky stav reálné ekonomiky," řekl Geoff Kendrick, devizový stratég z UBS v Londýně.
"Dnes ráno se potvrdilo, že Německo je v recesi, zítra nás čekají data za eurozónu, takže to nevypadá zrovna růžově."
Analytici oslovení v průzkumu Reuters čekají, že ekonomika eurozóny ve třetím čtvrtletí mezikvartálně oslabila o 0,2 procenta. Pokud nebude výrazně revidováno snížení stejnou měrou za období od dubna do června, ocitne se 15členný blok v recesi.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]