Brusel chce odstranit příležitosti pro daňové úniky

13.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 13. listopadu (zpravodaj ČTK) - Evropská komise chce v Evropské unii znesnadnit daňové úniky. V současné době se podle ní daňoví poplatníci mohou vyhnout zdanění prostřednictvím nastrčených právnických osob anebo nadací či fondů, které mají daňové výjimky, sdělila dnes komise novinářům. Nová úprava směrnice o zdaňování úspor by těmto únikům měla zabránit.

"Současný záběr směrnice je třeba rozšířit, abychom dosáhli našeho cíle, kterým je vymýcení daňových úniků, jež mají dopad na státní rozpočty a zároveň znevýhodňují čestné občany," uvedl eurokomisař pro daně a cla László Kovács.

Daňové úniky se staly horkým tématem na počátku letošního roku. Německo tehdy začalo vyšetřovat stovky lidí podezřelých z toho, že si do Lichtenštejnska a dalších daňových rájů ukryli miliardy eur, aby se vyhnuli placeni německých daní z úspor.

V současnosti podle komise není těžké uniknout zdanění jiných příjmů, než jsou mzdy, právě například prostřednictvím nastrčených právnických osob. Evropská komise proto navrhuje, aby se například příjmů z úroků, které nejsou vypláceny přímo jejich příjemci, ale přes prostředníka, zdaňovaly už v okamžiku, kdy je obdrží prostředník. Podle návrhu by tedy takové příjmy musely zdaňovat i různé nadace, které jsou jinak od daní osvobozené.

Zdaňování příjmů z úspor se nyní také podle komise lze vyhnout tím, že lidé místo tradičních spořících účtů své peníze ukládají do moderních finančních produktů, jako jsou například některé typy cenných papírů či životních pojistek. Návrh, který dnes komise představila, by se proto nově mohl vztahovat i na ně.

Komise také chce stejné podmínky pro všechny investiční fondy nezávisle na jejich právní formě, aby všichni daňoví poplatníci podléhali při přiznávání příjmů z nich stejně účinnému zdanění.

Účelem směrnice o zdaňování úspor je zajistit automatickou výměnu informací mezi členskými státy, aby mohly zdaňovat příjmy z úroků, které jejich obyvatelé získali v jiném členském státu unie. Rakousko, Belgie a Lucembursko z ní mají výjimku, když se neúčastní výměny informací, ale zdaňují tyto příjmy jednotnou srážkovou daní. Lidé, kteří mají příjmy z úroků v těchto třech státech, ale mohou požádat o individuální umožnění výměny informací.

Stejná nebo podobná opatření, jaká jsou v současné evropské směrnici, platí prostřednictvím bilaterálních smluv i v pěti nečlenských zemích Evropské unie. Jsou jimi Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Monako, Andorra a San Marino. Platí i na deseti závislých územích Británie a Nizozemska.

Prosazení nové směrnice bude podle Kovácse jedním z úkolů, které čekají na české předsednictví Evropské unie, jehož se Česko na půl roku ujme od ledna. Nebude to zřejmě snadný úkol, protože některé členské státy, například Belgie, mají s návrhem problém. K přijetí návrhu je třeba souhlas všech členských států.

Daňové ztráty způsobené různými podvody v Evropské unii podle odhadů činí 200 miliard až 250 miliard eur (zhruba pět bilionů až 6,2 bilionu Kč) ročně. Čtyřicet miliard eur (téměř bilion korun) z toho připadá na podvody s DPH. Úniky představují dvě až 2,5 procenta HDP unie.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK