Ceny zemědělských výrobců v říjnu meziročně klesly o 13,2 pct

14.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. listopadu (ČTK) - Ceny zemědělských výrobců byly v říjnu meziročně nižší o 13,2 procenta a proti září klesly o 3,9 procenta. Ceny rostlinných výrobků byly proti říjnu loňského roku nižší o 20,2 procenta zejména v důsledku nižších cen obilovin o 28,6 procenta a brambor o 16,3 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.

Ceny průmyslových výrobců byly v říjnu meziročně vyšší o 3,9 procenta, ceny stavebních prací se zvýšily o 4,1 procenta a ceny tržních služeb o 4,2 procenta. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců naopak klesly o 1,2 procenta. Ceny stavebních prací vzrostly o 0,2 procenta a meziměsíčně vzrostly i ceny tržních služeb, a to o 0,7 procenta.

"Ceny průmyslových i zemědělských výrobců zaznamenaly za říjen výraznější propad, který dokonce překonal i náš nejnižší odhad na trhu. Ukazuje to na výrazný ústup inflačních tlaků nákladového charakteru. Důvodem je jednoznačně pád cen komodit na světových trzích v důsledku slábnoucí globální poptávky ve světle výrazného zpomalení růstu globální ekonomiky. Z pohledu ČNB se jedná o příznivou zprávu v tom smyslu, že odeznívající inflační tlaky jí dovolí zaměřit svou pozornost více na podření růstových vyhlídek české ekonomiky," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Meziročně také výrazně klesly ceny ovoce o 43,3 procenta a zeleniny o 24 procent. Ceny olejnin byly nižší o 3,5 procenta a ceny živočišných výrobků o čtyři procenta. Ceny vajec byly nižší o 10,7 procenta a mléka o 8,6 procenta. Ceny drůbež se snížily o šest procenta, ceny skotu o 2,5 procenta, ceny prasat byly naopak meziročně vyšší o 6,8 procenta.

Proti předchozímu měsíci byly říjnové ceny rostlinných výrobků nižší o 6,2 procenta, a to v důsledku poklesu cen obilovin o 7,7 procenta, olejnin o 6,7 procenta, brambor o 5,7 procenta a ovoce o 13,6 procenta. Ceny zeleniny naopak meziměsíčně vzrostly o 0,5 procenta. Ceny živočišných výrobků se snížily o 1,3 procenta, ceny mléka byly nižší o 2,1 procenta, drůbeže o 2,7 procenta a skotu o 0,3 procenta.

Nejvýraznější vliv na meziroční zvýšení cen průmyslových výrobců měly podle statistiků ceny elektřiny, plynu a vody nárůstem o 9,6 procenta, ceny základních kovů, hutních a kovodělných výrobků růstem 9,1 procenta a potravinářských výrobků o 3,5 procenta. Meziročně naopak klesly především ceny dopravních prostředků o 5,2 procenta, ceny dřeva a výrobků ze dřeva o 5,7 procenta a pryžových a plastových výrobků o 1,8 procenta. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce zvýšily ceny energií o 9,4 procenta a meziproduktů o 3,3 procenta.

Snížení ceny průmyslových výrobců ve srovnání se zářím bylo podle ČSÚ největším meziměsíčním poklesem od roku 1990. Nejvýznamněji klesly ceny v odvětvích koksu a rafinérských ropných výrobků o 9,7 procenta, základních kovů, hutních a kovodělných výrobků o 1,5 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o 1,1 procenta, z toho zejména ceny průmyslových krmiv o 6,5 procenta. Vzrostly meziměsíčně naopak především ceny elektřiny, plynu a vody o 0,8 procenta, dopravních prostředků o 0,5 procenta a strojů a zařízení o 0,3 procenta.

Ve stavebnictví se se meziročně zvýšily ceny materiálů a výrobků v něm spotřebovaných, a to o 1,7 procenta. Ceny podnikatelských služeb a služeb v oblasti nemovitostí a pronájmů byly meziročně vyšší o šest procent. Ceny reklamních služeb byly vyšší o deset procenta a služby za inženýrské a architektonické poradenství se zvýšily o 10,8 procenta. Ceny v nákladní dopravě a skladování vzrostly o 3,6 procenta.

Oproti září se ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví snížily, a to o 0,7 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře se meziměsíčně zvýšily v důsledku růstu cen služeb v oblasti nemovitostí a pronájmu o 1,2 procenta. Nejvíce rostla cena za reklamu v TV a rozhlase, a to o 9,7 procenta.

V EU 27 byly v září ceny průmyslových výrobců podle údajů zveřejněných Eurostatem meziročně vyšší o 10,1 procenta. Nejvíce stouply ceny v Lucembursku, a to o 25,6 procenta. V Dánsku stouply o 19,9 procenta a v Británii o 19,4 procenta. Nejméně stouply ceny v Česku a v Irsku, shodně o 5,5 procenta, a ve Slovinsku o 5,7 procenta. Na Slovensku ceny vzrostly o 6,8 procenta a v Německu o 8,3 procenta. Pod úroveň loňského září ceny průmyslových výrobců neklesly v žádné zemi EU.

Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně v září v zemích EU 27 snížily o 0,2 procenta. Ze zemí, za které jsou data k dispozici, nejvíce klesly ceny v Bulharsku, a to o jedno procento. V Rumunsku o 0,9 procenta a v Irsku, Řecku a ve Španělsku shodně o 0,7 procenta. Nejvíce naopak vzrostly ceny na Kypru, a to o 1,9 procenta. V Dánsku vzrostly ceny o 1,2 procenta a na Slovensku o 0,6 procenta. V Německu se ceny zvýšily o 0,3 procenta.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK