...souvislosti)
Eurozóna se ve třetím kvartálu poprvé ve své historii ocitla v technické recesi, což podpořilo očekávání, že Evropská centrální banka dál sníží úrokové sazby.
Hrubý domácí produkt (HDP) 15členného bloku ve třetím čtvrtletí klesl podruhé v řadě a v souladu s očekáváním trhu o 0,2 procenta, ukázal v pátek rychlý odhad Eurostatu.
Dva kvartály smrštění HDP za sebou jsou všeobecně považovány za definici technické recese.
"Tohle je bohužel jenom začátek," řekl Gilles Moec, ekonom z Bank of America.
"Můžeme čekat další kvartály negativních výsledků, až do třetího čtvrtletí roku 2009, prostě proto, že se v datech dosud naplno neprojevil dopad krize úvěrových trhů."
Meziročně ekonomika eurozóny ve druhém kvartále stoupla rovněž v souladu s odhady analytiků o 0,7 procenta po vzestupu o 1,4 procenta ve druhém čtvrtletí.
Na poklesu se podepsaly hlavně dvě největší ekonomiky bloku: německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezikvartálně klesla o 0,5 procenta [ID:nSCH337719], stejně jako ekonomika Itálie. Francie v pátek ohlásila překvapivé zvýšení HDP o 0,1 procenta.
Výkon ekonomiky eurozóny je alespoň podle předběžných údajů slabší než výsledky Spojených států, jež oznámily mezikvartální pokles HDP o 0,1 procenta a růst na roční bázi o 0,8 procenta.
"Nečekáme, že by ekonomika eurozóny opět rostla dříve než ve druhém pololetí roku 2009, kdy se začne postupně projevovat pozitivní vliv snižování sazeb Evropské centrální banky," řekl Christoph Weil, ekonom z Commerzbank.
ECB snížila úrokové sazby od začátku října celkem o 1 procentní bod na 3,25 procenta, aby podpořila důvěru na finančním trhu s tím, jak spolu s prudkým zpomalením ekonomické aktivity odeznívaly inflační tlaky.
"ECB pravděpodobně srazí do jara hlavní úrokovou sazbu na 1,75 procenta," řekl Weil.
ECB by ráda viděla inflaci ve střednědobé perspektivě těsně pod 2 procenty. Tentoc cíl poněkud narušil prudký vzestup ropy během 12 měsíců do července <CLc1>, ale od té doby černé zlato spadlo téměř na třetinu rekordních hodnot.
Eurostat v pátek uvedl, že harmonizovaný index spotřebitelských cen v říjnu meziměsíčně stagnoval a potvrdil jeho meziroční zpomalení na 3,2 procenta.
Hlavním důvodem byl meziměsíční propad cen energií o 2,9 procenta.
Jádrová inflace očištěná o volatilní ceny energií a nezpracovaných potravin stoupla meziměsíčně o 0,4 procenta, což odpovídá zpomalení meziročního tempa na 2,4 procenta z 2,5 procenta v září, respektive 2,6 procenta v srpnu.
Tento nižší výsledek je vykládán jako náznak ústupu rizika sekundárních inflačních vlivů, kde růst cen ropy podporuje ceny v dalších sektorech, což vyvolává požadavky na zvyšování mezd.
"Čekáme, že ECB do poloviny příštího roku sníží úrokové sazby na 2 procenta, přičemž příštím krokem pravděpodobně bude uvolnění o 50 bazických bodů v prosinci," řekl Nick Kounis, ekonom z banky Fortis.
[BRUSEL/Reuters/Finance.cz]