Obamu o víkendu ve Washingtonu zastupují bývalá ministryně zahraničí ve vládě demokratického prezidenta Billa Clintona Madeleine Albrightová a bývalý republikánský kongresman Jim Leach. V pátek se mimo jiné setkali s mexickým, argentinským a jihokorejským prezidentem, s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-Munem a se členy delegací několika států. Dnešní program obsahoval schůzky s dalšími představiteli.
Svoji absenci na summitu Obama opakovaně vysvětloval tím, že Spojené státy mají jen jednoho prezidenta, a tím je až do 20. ledna George Bush. Vyslání Albrightové a Leache, kteří nepatří k Obamovu nejtěsnějšímu týmu, toto stanovisko ještě umocňuje.
Neúčastí ve Washingtonu dává příští prezident podle tisku zároveň najevo i jistý odstup od kroků svého předchůdce, jehož popularita mezi americkou veřejností klesla na nejnižší úroveň v historii USA.
"Pro Obamu skutečně nepřipadá v úvahu, aby se zapojil do Bushovy show," cituje dnešní washingtonské vydání deníku Financial Times nejmenovaného Obamova zahraničně politického poradce.
Obamova nepřítomnost ovšem také způsobuje, že přijetí dlouhodobých opatření musí summit zřejmě odložit, než se vlády chopí nová americká administrativa. Bez závazku nejsilnější ekonomiky světa nemá žádné krizové řešení smysl.
Rozhodnutí Obamy zůstat o víkendu v Chicagu může odrážet i jeho nejednoznačný postoj k úsilí vyvíjenému především evropskými zeměmi, aby se Spojené státy podvolily pevnější finanční regulaci, napsaly Financial Times. Připomněly také, že Obamův tým zatím v debatě o mezinárodní finanční regulaci, která je jedním z hlavních témat summitu, mlčí. "To naznačuje, že obranu amerického jen lehce regulovaného systému nechává zvolený prezident rád na Bushovi," uvedl list.