"Já s tím samozřejmě počítám," řekl náměstek českého vicepremiéra pro evropské záležitosti Marek Mora, který se v pátek a sobotu zúčastnil jako pozorovatel washingtonské schůzky G20 sdružující nejvýkonnější a nejrychleji se rozvíjející ekonomiky světa.
Při přípravě příštího summitu G20, který by se měl na úrovni šéfů států a vlád uskutečnit pravděpodobně v dubnu, bude Česká republika využívat aparát Evropské komise a těsně spolupracovat s Británií, která bude v té době předsednickou zemí G20.
Podporu a pomoc české straně už přislíbil na sobotní tiskové konferenci ve Washingtonu francouzský prezident Nicolas Sarkozy, od jehož země převezme Česká republika 1. ledna evropské předsednictví. Díky francouzské vstřícnosti i ochotě španělské delegace vzdát se jednoho místa ve své sestavě se také Mora mohl sobotního summitu zúčastnit.
Skupina G20 na summitu ve Washingtonu vyjádřila odhodlání ke společnému postupu v boji s hrozící světovou hospodářskou krizí, stanovila zásady regulace finančních trhů a reformy finančních institucí a podpořila volný obchod.
Skutečnost, že klíčové světové ekonomiky si uvědomují váhu současné situace, že na ni chtějí reagovat a předejít negativním dopadům je podle náměstka Mory důležitá i pro Českou republiku.
"Naše ekonomika je nesmírně otevřená a integrovaná se zahraničím. Mezi 70 až 80 procenty našeho hrubého domácího produktu závisí na vývozech nebo dovozech. To znamená, že vše, co se děje v zahraničí, nás enormně zajímá," řekl. Podle něho není na místě propadat iluzím, že se nynější situace české ekonomiky nedotkne. "Česká republika jako celý svět bude samozřejmě krizí postižena," domnívá se Mora.