Flexibilní formy práce využívá v ČR 79 pct podniků

17.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. listopadu (ČTK) - Alespoň jednu z flexibilních forem práce využívá v Česku 79 procent podniků. V celkovém objemu pracovních úvazků to představuje jen pět procent, což je méně, než je průměr v EU. Nejrozšířenější formou je klouzavá pracovní doba, za ní následují s poměrně velkým odstupem práce na částečný úvazek a práce z domova. Vyplývá to z odpovědí 114 tuzemských firem v dotazníkovém šetření, které ČTK poskytl Svaz průmyslu a dopravy.

"Flexibilní formy práce nabývají stále většího významu, aktuálně podtrženém současnou světovou finanční krizí. Ta se již projevuje i na tlaku na tuzemské podniky redukovat pracovní místa. Jednou z cest překonávání těchto potíží je právě podpora flexibilních forem práce," uvedla zástupkyně generálního ředitele svazu Dagmar Kuchtová.

"Pro Evropany je důležitá životní spokojenost, volný čas a čas strávený s rodinou. Pracovní život bude však v příštích letech daleko náročnější a dynamičtější, proto budou nabývat na významu flexibilní formy práce jako spojení těchto dvou fenoménů," upozornil expert Mattijs Maussen s tím, že trendem v posledních patnácti letech je snižování počtu pracovních hodin v týdnu. Na 86 procent tuzemských podniků využívá u svých zaměstnanců flexibilní pracovní dobu a 50 procent práci na částečný úvazek.

Naopak se v ČR minimálně využívají takové flexibilní formy práce, jako je klouzavý pracovní rok, dočasné přerušení kariéry či "purchased leave", tedy možnost zaměstnance koupit si dodatečné týdny dovolených, respektive vyměnit je za proporcionální snížení měsíční výplaty.

Nedostatečně rozvinuté spektrum flexibilních forem práce mezi tuzemskými firmami je do značné míry způsobeno jejich obavami z negativních dopadů na chod podniku. Zhruba 47 procent respondentů se domnívá, že jejich využívání by potřebovalo odlišný styl řízení lidských zdrojů. Pouze 19 procent s touto tezí nesouhlasí. Že by využívání flexibilních forem práce mohlo vést k nedostatečné kontrole pracovní doby, se domnívá 30 procent zaměstnavatelů. Podobný počet zčásti souhlasí a zčásti nesouhlasí, přibližně 36 procent z nich s tímto názorem nesouhlasí.

Více než pětina podniků míní, že flexibilní formy práce mohou způsobit růst nákladů, ale 45 procent z nich s tímto názorem nesouhlasí. Podle šetření 63 procent tuzemských podniků nesouhlasí s názorem, že využívání flexibilních forem práce by vedlo k nižšímu uspokojení z práce. Jedním z důvodů využívání flexibilních forem práce je posílení motivace zaměstnanců a zvýšení jejich loajality vůči firmě vzhledem k jejich většímu uspokojení z práce a lepšímu vyvážení pracovního a osobního života. S tím souhlasí 62 procent zaměstnavatelů.

Na 64 procent respondentů věří, že jejich využívání by přispělo k udržení cenných zaměstnanců, kteří by jinak firmu mohli opustit. Většina zástupců tuzemských podniků (60 procent) souhlasí s tím, že flexibilní formy práce jim umožňují prodloužit pracovní dobu bez toho, aniž by jim vznikly dodatečné náklady za přesčasy pracovníků.

Výzkum prozradil, že u třetiny podniků by jejich využívání mohlo snížit náklady vzniklé kvůli fluktuaci, absenci a náboru zaměstnanců. Téměř polovina respondentů soudí, že využívání flexibilních forem práce by mohlo přispět k rozšíření možností náboru zaměstnanců. Většina z nich se také kloní k názoru, že by jim umožnily lepší plánování personálu v době špiček na pokrytí dovolených a pracovních neschopností.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK