Neočištěné tržby bez prodeje a oprav motorových vozidel a prodeje pohonných hmot stouply o 4,7 procenta, tržby za potraviny se zvýšily o 0,2 procenta a za nepotravinářské zboží o 7,5 procenta. Podle ČSÚ jde o nejvyšší růst nepotravinářského zboží za posledních deset měsíců. Byl ale ovlivněn vyšším počtem pracovních dnů.
V samotném motoristickém segmentu sezónně očištěné tržby vzrostly meziměsíčně reálně o procento, meziročně o 3,6 a bez očištění o 8,5 procenta.
Za ubytování a stravování se sezónně očištěné tržby meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta a neočištěné meziročně klesly o 1,6 procenta.
Největší podíl na celkovém přírůstku tržeb měly v září specializované prodejny s ostatním nepotravinářským zbožím, dále specializované prodejny elektroniky, elektrických přístrojů, nábytku a dalšího zboží pro domácnost a prodejny drogistického, farmaceutického a kosmetického zboží.
"Nejrychleji rostl podílově málo významný maloobchod provozovaný prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby. Vysoký růst zaznamenal také prodej ve specializovaných prodejnách drogistického, farmaceutického a kosmetického zboží, kde se projevil především vliv nízké základny loňského září, kdy tržby za tento měsíc byly v rámci prvního až třetího čtvrtletí nejnižší, kdežto v letošním roce čtvrté nejvyšší," uvedl ČSÚ.
Cenový deflátor ke stejnému období předcházejícího roku byl 103,2 procenta. Nejvíce vzrostly ceny v prodejnách potravin, v tom ve specializovaných o 8,5 procenta, v nespecializovaných o 6,9 procenta. V prodejnách s drogistickým, farmaceutickým a kosmetickým zbožím se ceny zvýšily o 5,3 procenta, ve stánkovém a ostatním prodeji provozovaném mimo prodejny o 4,1 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží ceny byly vyšší o 2,5 procenta.
Naopak v zásilkovém obchodě se ceny snížily o 1,3 procenta, v prodejnách potřeb pro pro domácnost a s použitým zbožím o 1,2 procenta a textilu a obuvi o 0,7 procenta. Nezměnily se ceny za ostatní nepotravinářské zboží.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem vzrostly v září sezónně očištěné tržby v maloobchodě v 27 státech Evropské unie reálně meziměsíčně o 0,1 procenta, meziročně po očištění o pracovní dny o 0,4 procenta. Z členských států, za které byla data dostupná, rostly tržby meziročně nejvíce v Rumunsku o 15 procent, v Polsku o 7,1, na Slovensku o 4,5, v Belgii o 4,2, v Bulharsku o 3,9, ve Slovinsku o 3,6, v Lucembursku a v Británii o dvě a ve Francii o 1,6 procenta. Snížily se v Lotyšsku o 13,4 procenta, v Estonsku o 9,9, ve Španělsku o 7,1, v Dánsku o 5,5, v Německu o 2,1, ve Finsku a v Rakousku o 1,4, v Portugalsku o 0,4 a v Litvě o 0,2 procenta.