...trhy.
Asijské i evropské burzy ignorovaly vzepětí akcií ze závěru úterní seance na Wall Street a propadly se do červených čísel [ID:nSCH928351][ID:nMUL931836]. Také americké akciové futures ve středu opět ukazovaly na výrazný pokles trhu.
Z této nejistoty, umocněné obavami o osud amerického automobilového průmyslu, nejvíce těží jen. Automobilky ve Spojených státech usilují o miliardy dolarů státní pomoci, která by podle nich odvrátila hrozící katastrofu v odvětví.
Generální ředitelé firem General Motors <GM.N>, Ford <F.N> a Chrysler [CBS.UL] v úterý varovali americký Kongres, že jejich průmyslové odvětví se potýká s vážnými potížemi [ID:nMUL933291].
"Trhy do jisté míry tíží obavy týkající se amerického automobilového sektoru," řekl Phyllis Papadavid, měnový stratég Société Générale. "Nadále se stavíme pozitivně k jenu, zvláště pak vůči euru."
Toto prostředí prospívá i dolaru, neboť američtí investoři ruší pozice v zahraničních aktivech a převádějí hotovost zpět na domácí měnu. Údaje ministerstva financí v úterý ukázaly, že čistý celkový příliv kapitálu do Spojených států v září dosáhl 143,4 miliardy dolarů, největšího objemu od začátku roku 2006.
Dolar v 11:15 oslaboval o čtvrt procenta na 96,70 jenu <JPY=>, zatímco euro ztrácelo půl procenta na 122 jenů<EURJPY=>.
Vůči jednotné měně dolar prakticky stagnoval na 1,2616 za euro <EUR=>, zatímco proti koši hlavních šesti světových měn přidával 0,1 procenta na 87,21 bodu <.DXY>.
Dealeři ve středu také věnují pozornost zápisům z posledních měnových zasedání americké centrální banky (Fed) a Bank of England (BoE) kvůli případným náznakům, jak hluboko a jak rychle by ještě mohly klesnout úrokové sazby.
Zápis z jednání britské centrální banky ukázal, že členové bankovní rady hlasovali pro listopadové sražení úrokových sazeb o 150 bazických bodů jednomyslně a kvůli prudkému zhoršení vyhlídek pro ekonomiku a předpokládanému propadu inflace dokonce uvažovali o ještě razantnějším uvolnění měnové politiky.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]