O vládní pomoc již žádají i čínské automobilky

19.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Šanghaj 19. listopadu (ČTK) - Čínské automobilky podobně jako jejich američtí konkurenti žádají svou vládu o pomoc kvůli slábnoucímu prodeji. Podpora by podle nich mohla mít formu dotací na technologický vývoj či lepší ochrany před zostřující se konkurencí. Informovala o tom agentura AP.

"Čína je dnes poslední rostoucí trh a zahraniční automobilky zde investují více peněz a staví více továren, což ohrožuje naše vlastní podnikání," řekl předseda čínské automobilky Beijing Automobile Industries Holding Sü Che-i. "Domnívám se, že vláda by to měla více kontrolovat a co nejvíce podpořit rozvoj našich národních značek," dodal.

Čínským automobilkám sice přinesl určitou úlevu pokles cen komodit, firmy se však nadále potýkají s problémy na straně poptávky. "Tržby stále ještě nejsou dobré," řekl mluvčí čínského výrobce sportovně-užitkových vozů Hunan Changfeng Motor. "Vláda by měla podpořit ekonomiku posílením koupěschopnosti lidí a snížením daní, jež by podpořilo výdaje," dodal.

Prodej osobních automobilů v Číně se podle údajů čínské asociace automobilových výrobců v říjnu meziročně zvýšil o 8,4 procenta na 538.500 vozů po předchozích dvou poklesech za sebou. Analytici se však k oživení čínské poptávky po automobilech staví skepticky.

"V žádném případě to není známka oživení trhu," řekl k údajům o říjnovém prodeji analytik Čchen Čchiao-ning z investiční společnosti ABN AMRO TEDA Fund Management. "Osm procent není nic ve srovnání s prudkým růstem v uplynulých letech," dodal. Podle dalších analytiků jsou vyhlídky na výraznější oživení automobilového trhu slabé kvůli nejistotě, které nyní čelí celá čínská ekonomika.

Šéfové amerických automobilek se na úterním slyšení v Kongresu domáhali pomoci pro své firmy a upozorňovali, že jejich odvětví je na samém pokraji bankrotu s nedozírnými následky pro celou ekonomiku. Proti návrhům na pomoc automobilkám ve výši 25 miliard dolarů (přes půl bilionu Kč) se však staví silná politická opozice, která označuje americké výrobce za "dinosaury", kteří dlouhodobě stejně nepřežijí.

Podporou automobilového průmyslu se nyní zabývá rovněž Evropská unie. Evropským automobilkám, které kvůli finanční krizi bojují s upadající poptávkou, se podle deníku Financial Times a několika dalších evropských listů výrazně přiblížila šance získat úvěr 40 miliard eur, po němž již nějakou dobu volají. V současnosti se zdá pravděpodobné, že by peníze výrobcům poskytla Evropská investiční banka, přičemž podrobnosti by měla příští týden odhalit Evropská komise.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK