...
FRANKFURT/Ve vyspělých ekonomikách od Japonska po Německo se recese stala skutečností a tvůrce měnové politiky začíná znervózňovat jiný fenomén, který mnozí považují za ještě vražednější: deflace.
Z paměti čelných představitelů dosud nezmizel obraz desetiletého boje Japonska s neustále klesajícími cenami a stagnací ekonomiky, takže jsou centrální banky a vlády odhodlány vyvarovat se minulých chyb.
"Deflace je pro finanční sektor asi nejhorší, protože se s ní dá velmi těžko vypořádat. Všechny centrální banky proto udělají, co budou moci, aby se jí vyhnuly," řekl člen rady guvernérů Evropské centrální banky Ewald Nowotny 10.listopadu.
Vyhlídky na setrvalý pokles cen jsou nyní obzvlášť nevítané vzhledem k tomu, jak by postihl snahu bank, firem a domácností, jež chtějí snížit dluhy a přečkat hospodářskou bouři, která propukla po krizi na finančních trzích.
Centrální banky, jež čelí náhlému zhroucení růstu a inflaci, již masivně snížily úrokové sazby a čeká se, že v tom budou pokračovat. Ekonomové však varují, že by jim mohly dojít síly, než ceny spadnou na dno.
"Měnová politika je cestou dolů slabší než cestou nahoru," řekl Stefan Gerlach, profesor z Goethe Universität ve Frankfurtu. "Když inflace roste, mohou centrální banky zvedat sazby, kam až chtějí, ale v opačném směru se zarazí na nule."
Americká centrální banka (Fed) již snížila sazby na 1 procento, zatímco klíčová jednodenní sazba Bank of Japan stojí na 0,3 procenta.
ECB s hlavní sazbou 3,25 procenta a Bank of England se 3 procenty mají trochu větší volnost pohybu.
Poté, co před pouhými několika měsíci dosáhla rekordních výšin, zpomaluje inflace ve všech vyspělých zemích kvůli chřadnoucímu růstu ekonomiky a propadu cen energií a potravin.
Ropa <CLc1> ztratila od dosažení červencového vrcholu nad 147 dolary za barel téměř dvě třetiny hodnoty.
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech spadly v říjnu nejprudčeji v historii, což podpořilo strach z deflační spirály zahrnující pokles cen, výdajů a mezd, k němuž by došlo, pokud poptávka neožije.
Bankéři z Fedu zlehčovali riziko deflace, jež sahá za dočasnou negativní inflaci, stejně jako jejich kolegové z ECB. Guvernér Bank of England Mervyn King naopak řekl, že nemůže vyloučit deflaci ve Velké Británii.
"DÍRA V HLAVĚ"
Dalším dopadem poklesu cen je navýšení zátěže pro jakkoli velký dluh, dokonce i když banky a domácnosti masivně omezují své závazky v reakci na finanční bouři a vlnu špatných zpráv o ekonomické situaci.
"Problém s negativní inflací spočívá v tom, že reálná hodnota vašeho dluhu roste," řekl ekonom James Nixon ze Société Générale. "V cyklu rozvazování závazků potřebujete negativní inflaci asi jako díru do hlavy."
Ve Spojených státech představuje úvěrová krize a prudké zpomalení ekonomiky od poloviny září dvojitý úder, který ztěžuje obranu ekonomiky před hlubokou recesí a oddaluje uzdravení úvěrových trhů.
Deflace je navíc problematická z toho důvodu, že pokud by se protáhla, mohla by přimět spotřebitele a firmy k omezování výdajů, což by přidusilo ekonomickou aktivitu a ještě více snížilo poptávku, takže by ceny klesly ještě níž.
"Jakmile nastane období deflace, je důležité, aby se ekonomika co nejdříve obrátila," řekl Lyle Gramley, bývalý guvernér Fedu, nyní analytik Stanford Group ve Washingtonu.
Zdá se, že kombinace snižování sazeb, úvěrů ministerstva financí na obnovení důvěry a oživení půjček za stovky miliard dolarů funguje, ale úrokové sazby samotné nestačí, dodal Gramley.
"V kreditní tísni, jako je tahle, může Fed snižovat sazby, ale jestli zároveň nedokáže snížit důležité soukromé sazby, zlepšit dostupnost úvěrů nebo pomoci akciím nahoru, pak je to, velmi otřepaně řečeno, téměř jako tlačit něco na provázku," řekl Gramley.
Prezident Fedu Ben Bernanke vyložil nebezpečí deflace v projevu z července 2003, kdy byl ještě jedním z guvernérů.
Pokud jsou oficiální sazby poblíž nuly a ceny klesají, může se deflace zhoršit s tím, jak slabost ekonomiky vede k dalšímu snižování mezd a cen a zvedá ceny úvěrů očištěné o inflaci.
"Protože krátkodobé nominální úrokové sazby nemohou jít níž, zvedla by zhoršující se deflace reálné krátkodobé sazby, takže by v důsledku utáhla měnovou politiku," řekl tehdy Bernanke.
Nixon ze Société Générale řekl, že pokud se deflace pevně usadí, budou centrální banky vyzývány, aby tiskly další peníze, respektive aby financovaly státní výdaje tím, že převedou veřejný dluh do svých rozvah.
"Znamenalo by to zvrat posledních 20 let měnověpolitické ortodoxie," řekl Nixon. "Jestliže ale čelíme recesi ve stylu 30.let, pak se podle nás půjde právě tímto směrem."
(Autoři: Krista Hughes, Mark Felsenthal; Přeložil: Robert Müller)
[WASHINGTON/Reuters/Finance.cz]