Vedle ČEZ byly na stavbu a provoz reaktorů vybrány španělská Iberdrola, italský Enel, francouzský GDF Suez, německá RWE a rumunská divize firmy ArcelorMittal. Projekt počítá s výstavbou dvou bloků s instalovaným výkonem 720 megawattů. Investoři si mezi sebou rozdělí 49procentní podíl na projektu, zatímco rumunská vláda si ponechá většinový 51procentní podíl.
Černavoda je jedinou rumunskou jadernou elektrárnou. Práce na elektrárně začaly před 30 lety a první reaktor zahájil provoz v roce 1996. Po spuštění nových dvou bloků kolem roku 2015 by se měl podíl jádra na výrobě elektřiny v Rumunsku zhruba zdvojnásobit na 35 procent z nynějších přibližně 18 procent.
Firma ČEZ dnes podepsala rovněž memorandum s rumunskými společnostmi Termoelectrica a Electrocentrale Galati, které by mělo umožnit vznik společného podniku mezi ČEZ a Electrocentrale Galati. Jeho úkolem je zajištění modernizace tepelné elektrárny ve východorumunském městě Galati a výstavba nového bloku plynové elektrárny o výkonu až 400 MW.
ČEZ je podle tržní kapitalizace i podle počtu zákazníků osmou největší energetickou společností v Evropě. Jejím zhruba dvoutřetinovým vlastníkem je stát.