Spolana kvůli malému odbytu uvažuje o omezení výroby

20.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Neratovice (Mělnicko) 20. listopadu (ČTK) - Neratovická chemička Spolana uvažuje o tom, že v prosinci omezí výrobu. Důvodem je špatná situace na trhu s hlavními produkty a s tím související jejich malý odbyt. Některé z variant řešení situace počítají i se snížením platů, případně dokonce s propouštěním. ČTK to dnes řekl mluvčí Spolany Jan Martínek.

"Jedním z důvodů, proč k této situaci došlo, je v podstatě naprosté zhroucení trhu s kaprolaktamem," sdělil. Kaprolaktam, který se využívá při výrobě syntetických vláken, patří mezi hlavní produkty Spolany. "Projevují se také vysoké náklady při výrobě PVC," podotkl Martínek. Chemičce nenahrává ani fakt, že je vzhledem ke končící sezoně malý zájem o síran amonný, který se používá jako hnojivo.

Martínek odmítl přesně vyčíslit ztráty, které chemička zaznamenala. "Za tři čtvrtě roku jsme měli zisk 75 milionů korun, ale to už dávno neplatí," řekl pouze. Nyní prý existuje několik variant, jak bude firma na vzniklou situaci reagovat. Pravděpodobné je zřejmě omezení některých provozů v prosinci. "Těch možností je několik, o všem rozhodne vedení nejpozději do konce listopadu," sdělil Martínek.

Chemička v současné době zaměstnává zhruba 970 lidí. Vedení firmy již o nastalé situaci zahájilo vyjednávání s podnikovými odbory. "Zrovna včera jim ředitel současný stav vysvětlil. Nicméně většina členů odborů jsou zároveň zaměstnanci podniku, takže do situace uvnitř dobře vidí," dodal Martínek. Zástupce odborů se ČTK dnes nepodařilo kontaktovat.

Spolana v loňském roce vykázala čistý zisk 129 milionů korun, což bylo o téměř 90 milionů méně než v roce 2006. Tržby společnosti meziročně vzrostly o 300 milionů korun na 6,3 miliardy korun. Za poklesem čistého zisku byl prý růst cen některých surovin a také loňské investice Spolany. Chemička však loňský kladný výsledek přičítala zejména prodeji právě PVC, kaprolaktamu a průmyslového hnojiva na bázi síranu amonného.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK