AMSP: Menší podniky stále těžko hledají některé profese

20.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. listopadu (ČTK) - Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil na českém trhu práce sice přestal být v době světové finanční krize největší hrozbou rozvoje ekonomiky, přesto mají menší a střední podniky v některých oborech stále velké problémy nalézt zaměstnance. Podle průzkumu, který uskutečnila v minulých dnech Asociace malých a středních podniků (AMSP) mezi 246 malými a středními firmami, je kritická situace zejména v oborech "černého řemesla".

V době finanční krize se stal největší hrozbou rozvoje ekonomiky pokles poptávky a zakázek v důsledku zpomalení hospodářského růstu v Evropě, kam směřuje většina českého exportu, řekl ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Problém nedostatku zejména kvalifikovaných pracovníků podle něj přetrvává, leč nyní prý podniky řeší spíše otázku redukce pracovních míst.

Nejčastěji poptávanou profesí je podle průzkumu AMSP svářeč, kovodělník, slévač a tavič. Dále se mezi požadovanými profesemi objevují soustružník, nástrojař, konstruktér, vysokoškolsky vzdělaný elektrotechnik, dále seřizovač, lisař plastů, mechanik, řidič, zedník, tesař a klempíř, ale také například švadlena či prodavačka.

Pro malé a střední firmy není prakticky vůbec možné sehnat technicky vzdělané vysokoškoláky, míní ředitelka asociace Eva Svobodová. Již ve třetím ročníku vysoké školy podle ní nabízejí velké nadnárodní firmy studentům stipendia a stáže v zahraničí, čemuž mohou menší české firmy těžko konkurovat. "Absolvent technické fakulty VŠ po ukončení studia už ví, kam nastoupí, bohužel to v 99 procentech není malá nebo střední firma," podotkla.

Firmy postrádají od dvou do 60 pracovníků, v průměru nejčastěji osm až deset pracovníků. Volná místa se 60 procentům firem nedaří obsadit nejčastěji po dobu šesti a více měsíců, pětina hledá pracovníky dva až tři měsíce, 16 procent firem hledá čtyři až šest měsíců. V zahraničí se pokoušelo hledat nové pracovníky 42 procent firem, polovina z nich využila služeb pracovní agentury, polovina volila vlastní vyhledávání. Obecně jsou prý služby pracovních agentur pro menší firmy drahé, vyhovují lépe velkým společnostem.

Pouze 37 procent firem je informováno o připravovaném zavedení tzv. zelených karet, které vstoupí v platnost od ledna 2009 a měly by celý proces zaměstnávání cizinců urychlit. "Ale není dostatek dostupných informací, podnikatelé neví, kde hledat," poznamenala Svobodová. Podle zjištění AMSP není vyřešen problém nedostatečné kapacity konzulárních odděleních českých ambasád v teritoriích, kde je zájem cizinců pracovat v ČR.

Situace na trhu práce se v říjnu přes pokles míry nezaměstnanosti zhoršila. Počet volných pracovních míst následkem zpomalující se ekonomiky klesl na 130.000, zatímco od února do srpna byla pravidelně vidět čísla nad 150.000. Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 5,2 procenta ze zářijových 5,3 procenta. I přes velké propouštění v některých oborech se vzhledem k povaze Čechů a nepříznivé situaci na trhu s byty nedá očekávat velký přesun lidí za prací do vzdálenějších měst, uzavřela Svobodová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK