Index Nikkei 225 vzrostl o 207,75 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 2,7 procenta na hodnotě 7910,79 bodu. Zpočátku ale klesal a vykazoval více než tříprocentní ztrátu. Dotkl se tak nejnižší hodnoty od 28. října, kdy spadl nejníže za posledních 26 let. Širší index Topix dnes vzrostl o 2,6 procenta na 802,69 bodu.
Za růstem cen byly podle analytiků hlavně technické faktory, takzvané krytí krátkých pozic, při němž spekulanti ruší sázky na další pokles kurzů. Očekává se také, že Wall Street po další sérii propadů začne znovu růst. Ve čtvrtek hlavní akciové indexy v USA ztratily zhruba pět procent a jsou nejníže za více než pět let.
Zájem byl dnes v Tokiu o akcie exportérů, například o elektrotechnický koncern Sony. Zvýšil se ale i kurz banky Sumitomo Mitsui Financial Group a dalších finančních institucí, kde ústřední roli nyní hraje snaha investorů nakoupit silně podhodnocené tituly.
Na devizovém trhu se mírně snížil kurz jenu, ve výraznějším poklesu mu ale bránily obavy z globální recese. Ty zvyšují averzi k riziku, což nutí investory rušit spekulativní transakce, k jejichž financování se hojně používá právě japonská měna.
Obavy z globální recese nyní přiživuje krize v americkém automobilovém sektoru, kde se tři největší automobilky snaží získat záchranný úvěr od vlády. Pokud by některý z velkých výrobců zkrachoval, v sázce mohou být až tři miliony pracovních míst. Navíc akcie Citigroup klesly nejníže od roku 1994.
"Trh potřebuje příznivé zprávy ohledně budoucnosti amerických automobilek, pokud se má přesvědčivě odrazit ode dna," poznamenal analytik společnosti Mitsubishi UFJ Securities Minoru Šiojri. General Motors, Ford a Chrysler chtějí až 25 miliard dolarů (asi 511 miliard Kč).
V závěru obchodování dolar zpevnil o 0,8 procenta na 94,44 JPY, a rovněž euro k jenu zpevnilo o 0,7 procenta na 117,60 JPY. Euro k dolaru se příliš nezměnilo a zůstalo na 1,2452 USD. V Japonsku bude nyní prodloužený víkend a obchodníci nechtějí podle analytiků otevírat větší pozice.