...trzích omezilo poptávku investorů po nízkoúročených měnách.
Chuť k riziku zlepšovaly spekulace, že sužovaná americká banka Citigroup <C.N> by mohla zkoumat možnosti fúze. Dále varování japonských činitelů, že současný propad akciových trhů je destabilizující, jakož i dohady, že Čína by mohla snížit úrokové sazby.
Dealeři se navíc zdráhali sázet na další růst jenu poté, co japonský ministr financí Šoiči Nagakawa řekl, že úřady musí být připraveny vypořádat se s velkými výkyvy trhu.
Tokijský index Nikkei <.N225> v pátek smazal předchozí ztráty a vyšplhal o 2,7 procenta v očekávání silného zotavení akcií na Wall Street poté, co se širší index S&P 500 ve čtvrtek zřítil na nejnižší úroveň od roku 1997. Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> rostl o 1,3 procenta.
Zlepšení sentimentu na akciových trzích předcházel den plný extrémní volatility, která zahnala investory do relativního bezpečí státních dluhopisů a nízkoúročených měn typu jenu.
Ve čtvrtek ztratila Citigroup čtvrtinu své hodnoty, prohloubily se obavy o americký automobilový průmysl, výnosy z amerických tříměsíčních pokladničních poukázek klesly prakticky na nulu.
Volatilita amerického akciového trhu uzavřela na rekordním maximu a počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti vyskočil na nejvyšší úroveň za 16 let.
Švýcarská centrální banka navíc ve čtvrtek překvapila trhy nečekaným snížením úrokových sazeb o 100 bazických bodů.
Trh na druhou stranu prakticky nereagoval na páteční rozhodnutí japonské centrální banky (BOJ) ponechat úrokové sazby beze změny na 0,30 procenta.
Dolar v 11:15 rostl o 1,3 procenta na 95,30 jenu <JPY=>, a zotavoval se tak ze čtvrtečního třídenního minima na 93,55 jenu.
Euro vyskočilo o 2,6 procenta na 120,20 jenu <EURJPY=> poté, co v předchozí seanci kleslo rovněž na třítýdenní dno 116,45 jenu. Proti americké měně euro zpevňovalo o 1,1 procenta na 1,2600 dolaru <EUR=>.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]