ANALÝZA-Ve východní Evropě se rozhořívá rasové násilí

21.11.2008 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Michael...

...Winfrey

Pouliční bitky mezi krajně pravicovými extremisty a policií v Česku a zabití dvou Romů v Maďarsku oživily dlouho zakořeněnou nesnášenlivost, která se může dále rozhořet s postupující světovou finanční krizí.

Počet podobných násilností v částech střední a východní Evropy stoupá a je zklamáním pro politiky, kteří doufali, že prosperita spojená se vstupem do Evropské unie a ekonomický růst v nečlenských zemích by mohly tlumit národní a etnické rozbroje.

Ochránci lidských práv říkají, že malé skupiny příznivců krajní pravice se stávají stále odvážnější a lépe organizované, i když pravicové křídlo zůstává na okraji politiky a nezdá se, že by projevy rasismu stoupaly v celé společnosti.

Násilí s rasovým podtextem není výlučné jen pro východní Evropu, když několik Italů letos zapálilo v Neapoli dva romské tábory.

Mnoho vlád v regionu se ale potýká s tím, jak zvládnout stále agresivnější projevy odporu, zejména vůči početné ale do ústraní odsouvané romské minoritě.

"Je jasné, že v této fázi je evidentní nárůst násilných útoků. Vypadá to, že narůstá aktivita extremistických a neonacistických skupin," řekl Robert Kushen, ředitel Evropského centra pro práva Romů.

Podle odborníků je velkým rizikem, že se krajně pravicové názory uchytí v hlavním názorovém proudu, což povede k jejich pronikání do politiky.

Někteří v této souvislosti zmiňují úspěch krajní pravice v zářijových volbách v Rakousku, a to méně než rok před nadcházejícími červnovými volbami do Evropského parlamentu.

Zhoršující se dopady finanční krize by mohly také prohloubit napětí v oblastech, ponechaných na okraji ekonomické expanze z minulé dekády.

"Souvisí to... se zhoršováním ekonomické situace nejen v České republice, ale i ve zbytku Evropy, protože všechny možné druhy útoků se udály v několika dalších zemích," řekl tento týden premiér Mirek Topolánek. "Ve společnosti je nepokoj."

"ROMSKÁ KRIMINALITA"

Neznámí útočníci tento měsíc hodili zápalné lahve na dva domy a zastřelili dva maďarské Romy. Tento týden byl zase romský pár zabit explozí granátu.

Po útocích následovala veřejná debata, zda policie nebyla příliš rychlá, když vyloučila rasismus jako motiv.

V Česku se zase 500 extremistů v černých maskách pokusilo za pokřikování rasistických hesel zaútočit na romské sídliště v Litvínově, kde nezaměstnanost dosahuje 12procent, což je dvojnásobek národního průměru.

Dav, podporovaný nacionalistickou Dělnickou stranou a některými místními obyvateli, házel dlažební kostky a zápalné lahve na policii, která odpověděla nasazením slzného plynu a jízdní policie. Čtrnáct lidí bylo zraněno.

John Dalhuisen z Amnesty International řekl, že extremismus stoupá v oblastech, kterých se nedotkla ekonomická expanze, jež přeměnila kdysi popílkem šedivá hlavní města v pulsující evropské metropole.

"Tohle hlavně platí pro venkovské provinční oblasti.. pro města třetí nebo čtvrté kategorie, která nezažila ekonomický růst hlavních měst, jež obdivuje zbytek světa," řekl Dalhuisen.

"V těchto zemích jsou kapsy zakořeněné chudoby, se kterou se nic nedělalo," dodal.

Je to zklamání a touha vrátit se k "tradičním" rodinným hodnotám, jenž vedly k širší toleranci skupin, jako je Maďarská garda s 1500 členy, kterou podporuje pravicová strana Jobbik.

Jobbik odmítá, že má rasistické cíle a říká, že časté pochody gardy, zejména v blízkosti Romů, mají sloužit k ochraně maďarského národa a "bojovat proti kriminalitě Romů", chudého etnika, které žije na okraji společnosti.

Taková rétorika se opakuje i v dalších zemích.

"Lidé říkají, že česká Dělnická strana je rasistická, ale není. Jen se snaží pomoct jiným lidem, kteří mají strach," řekla členka strany Anna Franková České televizi po litvínovské bitce. Strana brzy plánuje další pochod.

Podobné nálady zvýšily podle výzkumné skupiny Politický kapitál potenciální sociální základnu a politický manévrovací prostor pro krajní pravici.

Tento trend je rovněž evidentní v protestech proti homosexuálům v baltských zemích, útokům proti přistěhovalcům na Ukrajině a v Rusku a ještě agresivnějším manifestacím antisemitistických a protiromských nálad v regionu.

VÍCE V HLAVNÍM PROUDU

Problém se tento měsíc přelil i přes hranice, když slovenská policie zadržela přes 20 maďarských krajně pravicových aktivistů poté, co pochodovali slovenskými vesnicemi na jihu země, kde žije početná maďarská menšina, v uniformách, které podle policie nesly nacistické symboly.

Schůzka mezi premiéry obou zemí dostala hořkou příchuť, když slovenský premiér Robert Fico obvinil maďarské skupiny z vývozu rasismu.

Maďarsko zase kritizovalo slovenskou vládu, v níž sedí nacionalistická Slovenská národná strana (SNS) s protimaďarskou a protiromskou agendou.

"V Maďarsku si nás mnoho myslí, že slovenská politika nejen flirtuje s nacionalismem, ale že si ho i vzala za svůj," řekl maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

Slovensko zakázalo skupinu podobnou Maďarské gardě a Češi navrhují, aby stejný osud potkal i Dělnickou stranu. Ochránci lidských práv se ale shodují, že mnoho vlád dělá pořád příliš málo pro odsouzení radikalismu.

Říkají také, že se musí dělat více proto, aby skončila marginalizace Romů, kteří tvoří 10 procent populace v regionu a často žijí ve špinavých ghettech s omezenými pracovními příležitostmi a špatným přístupem k veřejným službám, jako je vzdělávání, zdravotnictví nebo energetické sítě.

"Existuje tu hluboká hořkost a nenávist k Romům," řekl Kushen. "A vládní politiky v celém regionu stále podporují segregaci a někdy aktivně podporují diskriminaci. Násilí není nikdy daleko."

Političtí analytici říkají, že přijetí krajně pravicové rétoriky politickými stranami hlavního proudu může rozvířit xenofobní postoje. To však není jen výlučným problémem bývalého komunistického bloku.

Pascale Charhonová, ředitelka Evropské sítě proti rasismu, poukázala na Itálii, jejíž premiér Silvio Berlusconi si vysloužil odmítavé reakce od ostatních vlád EU kvůli plánu sesbírat otisky prstů Romů jako jednu z metod boje proti kriminalitě.

Stejné odmítnutí potkalo i Rakousko, kde krajně pravicové strany získaly 28 procent hlasů v zářijových zemských volbách.

Charhonová uvedla, že rámcové rozhodnutí EU znamenající boj proti diskriminaci uvnitř bloku, které se zaseklo v národních parlamentech, by mohlo pomoci, vyzvala však k jednotnějšímu a hlasitějšímu přístupu.

"Další otázkou tady je, jaká Evropa se příští rok vyloupne z volebních místností při volbách do Evropského parlamentu," řekla.

(Reportéři: Krisztina Than, Gareth Jones a Martin Šanta; Přeložil: Martin Dokoupil)

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK