ČOI zabavila na západě Čech nebezpečné výrobky

21.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 21. listopadu (ČTK) - Česká obchodní inspekce objevila a zabavila na západě Čech nebezpečné výrobky, které jsou zaměnitelné s potravinami. Jejich části by mohly být hrozbou pro malé děti. Inspekce zajistila také vodováhy s laserem, které byly bez českého popisu. Zjišťuje u nich, zda nemohou poškodit zrak. ČTK to dnes řekl ředitel ČOI pro Plzeňský a Karlovarský kraj Milan Javorský.

Takovéto potenciálně nebezpečné výrobky se podle inspektorů dostávají na trh právě před Vánocemi, kdy se je obchodníci pokoušejí v době nákupního shonu prodat. Inspekce proto chystá sérii razantních kontrol.

"Mezi výrobky zaměnitelnými s potravinami bylo například plastové hroznové víno, z něhož se odlamovaly jednotlivé kuličky, dále svíčka v hrnečku s imitací čokolády a zrnek kávy, která se snadno dala vyloupnout," uvedl. Inspekce na tyto výrobky narazila v klasických obchodech. Objevily se nejen v příhraničí, ale i v centru Plzně. Jejich prodej zakázala. Ve správním řízení hrozí prodejci sankce až pět milionů korun.

"U těchto výrobků se objevuje zaměnitelnost s potravinou, dále splňují podmínku, že se dají vložit do úst a v souvislosti s tím tedy vykazují nebezpečí pro spotřebitele," uvedl vedoucí oddělení všeobecné kontroly Milan Zahn. Zajištěné imitace potravin poslal úřad na expertízu. Prověří i to, zda neobsahují zvýšené hodnoty chemických látek.

S vodováhou s laserem, kterou zajistili, se inspektoři setkali poprvé. "Je hodně laserových ukazovátek, ale toto jsme dosud neviděli," uvedl Zahn. Malá vodováha, kterou v kamenném obchodu prodávali za cenu kolem 70 korun, neobsahovala žádné české informace. U laseru navíc odborníci zkoumají, zda splňuje normu a nemůže poničit zrak. Podle Zahna se těchto vodováh mohlo dostat do oběhu poměrně dost.

Zboží inspektoři našli během 14 dnů, kdy provedli kolem 80 kontrol v západočeského regionu, a to i na exponovaných místech v Plzni. Zajistili 21 vzorků, u nichž hrozí potenciální nebezpečí. Spotřebitele vyzývají, aby si každý kupovaný výrobek řádně prohlédli, ověřili si jeho náležitosti a také to, zda vizuálně splňuje, co má. Nebezpečné zboží se podle nich objevuje i mezi dětskými hračkami nebo vánočními elektrickými řetězy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK