"Pokud rychle a odvážně nezasáhneme, většina expertů se domnívá, že bychom mohli příští rok ztratit miliony pracovních míst," řekl Obama v pravidelném vystoupení demokratické strany pro rozhlas a televize. "Hrozí nám riziko upadnutí do deflační spirály, která by mohla ještě dále zvýšit náš rozsáhlý dluh," dodal Obama.
V říjnu Obama mluvil o návrhu podpůrného balíku v hodnotě 175 miliard dolarů. Jeho dnešní slova však naznačují, že je připraven k ještě větším výdajům. Plán podle něj počítá s cílem vytvořit do počátku roku 2011 celkem 2,5 milionu nových pracovních míst.
Vláda George Bushe na počátku tohoto roku ve spolupráci s Kogresem přijala plán podpořit ekonomiku postiženou krizí realitního trhu daňovými refundacemi a investičními pobídkami v hodnotě asi 150 miliard dolarů. Na ekonomiku to však výraznější vliv nemělo a mezitím se na konci léta vystupňovala finanční krize, která ekonomický útlum změnila v recesi. Počet nových nezaměstnaných se v posledních týdnech zvýšil na nejvyšší úroveň za 16 let.
Obama podle zdrojů z demokratické strany mezitím vybral na klíčovou funkci ministra financí prezidenta Federální rezervní banky New Yorku Timothyho Geithnera. Americké akcie na to na konci pátečního obchodování reagovaly prudkým vzestupem Oficiálně by měl Obama Geithnerovu nominaci oznámit v pondělí, sdělila televize NBC.
Obama dnes nicméně upozornil ty, v nichž svou předvolební rétorikou vzbudil neopodstatněné naděje na zázračné zotavení ekonomiky, že s ničím takovým počítat nemohou. "Neexistuje rychlé a snadné řešení této krize, která se připravovala celou řadu let; situace se pravděpodobně může ještě zhoršit, než se začne zlepšovat," řekl Obama.
Pro rozmáchlý plán ekonomické stimulace bude mít Obama silnou podporu v Kongresu. Demokratičtí předáci, kteří Kongres ovládají, slíbili, že hned v lednu na začátku nového funkčního období udělají z podpory ekonomiky hlavní prioritu. Demokraté chystají balík daňových škrtů pro střední třídu a miliardy dolarů na projekty veřejných prací, zejména v dopravní infrastruktuře.
Kongres nyní také diskutuje o možnostech záchrany tří velkých amerických automobilek před bankrotem. Obama sice myšlenku finanční injekce automobilkám obecně podpořil, nijak blíže se však k této otázce zatím nevyjadřuje.