Země světa by podle Bushe měly "odolat pokušení napravovat věci regulací, která zabrzdí inovační snahy a zaškrtí ekonomický růst". Bush svého posledního mezinárodního setkání využil k obhajobě "volných trhů, volného obchodu a svobodných lidí". Tyto principy jsou nyní ohrožovány snahami o všeobjímající regulaci, zdůvodňovanou excesy, jež vedly k nynější finanční krizi.
Proti ochranářství na počátku dvoudenního summitu vystoupil i jihokorejský prezident I Mjong-bak. Šéfové 21 států, které se dohromady podílejí na více než polovině světové ekonomické produkce, se budou snažit navázat na washingtonský summit skupiny G20 z minulého víkendu, kde se řešilo, co dělat proti globální recesi. USA na summitu odrážely pokusy evropských zemí v čele s Francií o zavádění drakonické regulace celého finančního sektoru.
Bush slíbil, že USA budou v nadcházejících týdnech usilovat o konečný průlom v jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci Světové obchodní organizace. V sázce je završení celého takzvaného katarského kola jednání, které se táhne již od roku 2001.
"Vím, že za dva měsíce opustím funkci, tato administrativa však bude důrazně usilovat o dokončení katarského kola, abychom vyslali signál, že odmítáme ve 21. století akceptovat protekcionismus," řekl Bush. Připomněl, že myšlenku dokončení jednacího kola podpořila před týdnem i skupina G20.
Bush přivítal rozhodnutí Peru a Austrálie připojit se k USA, Singapuru, Chile a Bruneji, které chtějí sjednat vzájemnou dohodu o volném obchodu. Prezident také zkritizoval Kongres za to, že ukončil letošní zasedání aniž schválil již sjednané dohody o volném obchodě s Kolumbií, Jižní Koreou a Panamou.