Lídři USA a Asie chtějí bojovat s krizí volným obchodem

23.11.2008 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Lima 23. listopadu (ČTK) - Americký prezident George Bush a další nejvyšší představitelé zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) v sobotu pozdě večer slíbili, že budou prosazovat završení rozhovorů o liberalizaci světového obchodu a snažit se o reformu globálních finančních institucí. Podle jejich prohlášení to je nejlepší způsob boje proti nynější globální krizi.

Prohlášení APEC je nezávazné a ze své většiny odráží závěry summitu G2Q0 z minulého víkendu. Lídři slíbili, že se během nadcházejícího roku vystříhají vztyčování bariér vůči investicím a obchodu.

Představitelé APEC v čele s Bushem první den summitu varovali před opuštěním principů volného obchodu a uchýlením se k obchodnímu protekcionismu. Podle nich je nejlepším způsobem boje proti globální ekonomické krizi volný obchod, což konkrétně znamená potřebu završit nynější jednání o liberalizaci světového obchodu.

Bush na začátku summitu APEC v Peru připomněl, že Velká hospodářská krize 30. let jasně ukázala, že protekcionismus vede jen k ekonomickému zruinování. Země světa by podle Bushe měly "odolat pokušení napravovat věci regulací, která zabrzdí inovační snahy a zaškrtí ekonomický růst".

Bush tak svého posledního mezinárodního setkání využil k obhajobě "volných trhů, volného obchodu a svobodných lidí". Tyto principy jsou nyní ohrožovány snahami o všeobjímající regulaci, zdůvodňovanou excesy, jež vedly k nynější finanční krizi.

Proti ochranářství na počátku dvoudenního summitu vystoupil i jihokorejský prezident I Mjong-bak. "Protekcionismus vede k dalším ochranářským snahám, což by vyústilo v prohloubení útlumu globální ekonomiky," řekl. Korejský prezident se také vyslovil pro to, aby rozvojové země získaly lepší přístup ke krizovému financování, zejména od Mezinárodního měnového fondu.

Bush slíbil, že USA budou v nadcházejících týdnech usilovat o konečný průlom v jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci Světové obchodní organizace (WTO). V sázce je završení celého takzvaného katarského kola jednání, které se táhne již od roku 2001.

"Vím, že za dva měsíce opustím funkci, tato administrativa však bude důrazně usilovat o dokončení katarského kola, abychom vyslali signál, že odmítáme ve 21. století akceptovat protekcionismus," řekl Bush. Připomněl, že myšlenku dokončení jednacího kola podpořila před týdnem i skupina G20.

Dnes bude šéf WTO Pascal Lamy předsedat v Ženevě schůzce obchodních diplomatů, která zhodnotí šance na dosažení dohody a možná rozhodne o svolání ministerské konference. Obchodní zmocněnkyně USA Susan Schwabová v pátek prohlásila, že bez reálné naděje na průlom by se ministerské zasedání WTO svolávat nemělo. Schwabová také konstatovala, že i kdyby k průlomu došlo, novou dohodu by již sjednávala za USA nová administrativa Baracka Obamy.

Bush přivítal rozhodnutí Peru a Austrálie připojit se k USA, Singapuru, Chile a Bruneji, které chtějí sjednat vzájemnou dohodu o volném obchodu. Prezident také zkritizoval Kongres za to, že ukončil letošní zasedání aniž schválil již sjednané dohody o volném obchodě s Kolumbií, Jižní Koreou a Panamou.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK