...Citigroup příliš nezvedl chuť k zaujímání riskantních pozic.
Analytici nicméně uvedli, že by plán státní pomoci pro Citigroup <C.N> <TRV.F> měl částečně zmírnit úzkost a nejistotu, které dosud obklopovaly tuto přední finanční instituci, dusily akciové trhy a minulý týden stáhly klíčový americký index S&P 500 <.SPX> na 11leté minimum.
Citigroup obdrží injekci 20 miliard dolarů čerstvého kapitálu a vláda poskytne záruky na aktiva v celkové hodnotě 306 miliard.
Banka se přitom dohodla, že z tohoto portfolia zcela pokryje prvních 29 miliard plus 10 procent dalších potenciálních ztrát až do maximální celkové částky 56,7 miliardy dolarů.
Americké ministerstvo financí by mohlo absorbovat ztráty až do výše 5 miliard dolarů, federální pojišťovna vkladů 10 miliard a zbytek má pokrýt americká centrální banka (Fed).
Úleva plynoucí ze zprávy o Citigroup však zřejmě nebude mít dlouhého trvání v době, kdy se investoři vyrovnávají s očekávanou celosvětovou recesí v příštím roce a se ztrátami způsobenými finanční krizí, která trvá již 15 měsíců.
"Nemyslím si, že by ta zpráva změnila celkové prostředí. Stále se nacházíme pevně v módu averze k riziku," řekla Sharada Selvanathanová, měnová stratéžka z BNP Paribas v Hongkongu.
Dolar v 10:15 klesal o 0,6 procenta na 95,25 jenu <JPY=>, euro oslabovalo stejnou měrou na rovných 120 jenů <EURJPY=>.
Vůči dolaru se jednotná evropská měna obchodovala téměř beze změny poblíž 1,2590 za euro <EUR=>. Krátce předtím se dotkla denního minima 1,2568 po zprávě o nečekaně prudkém propadu indexu německé podnikatelské důvěry institutu Ifo na více než 15leté dno [ID:nSCH432403].
"(Ifo) téměř určitě bude dál vyvíjet tlak na Evropskou centrální banku, aby snížila sazby nejméně o 50 bazických bodů," řekl Chris Gothard, měnový analytik ze společnosti Brown Brothers Harriman.
"Současně silně umocňuje dojem, že eurozóna zůstane v blízké době v recesi."
[HONGKONG/Reuters/Finance.cz]