...<C.N> i prudké zotavení akcií na Wall Street v závěru páteční seance.
Index panevropských blue chips FTSEurofirst 300 <.FTEU3> v 11:15 rostl o 3,95 procenta na 791 bodů. Za minulý týden ovšem odepsal 12 procent a uzavřel na pětiapůlletém minimu, přičemž ve srovnání se začátkem roku ztrácí celkem 48 procent.
Akcie bank Barclays <BARC.L>, Lloyds <LLOY.L>, Deutsche Bank <DBKGn.DE>, Banco Santander <SAN.MC> či UBS <UBSN.VX> posilovaly v rozmezí 3,5 až 12 procent.
Americká vláda v nejnovější snaze obnovit důvěru v chatrný finanční systém v neděli večer oznámila balík záchranných opatření pro Citigroup <TRV.F>, v jehož rámci nalije do banky 20 miliard nového kapitálu a poskytne záruky na ztráty v celkové výši 306 miliard dolarů.
Sama banka z tohoto portfolia pokryje ztráty za prvních 29 miliard dolarů plus 10 procent z dalších potenciálních ztrát až do maximální celkové částky 56,7 miliardy.
"Růst v Americe je samozřejmě dobrý pro sentiment a také je dobře, že se rozhodli, že Citigroup je příliš velká, než aby ji nechali padnout," řekl Bernard McAlinden, investiční stratég ze společnosti NCB Stockbrokers v Dublinu.
"Celkově vzato je to tedy pozitivní, ale špatná zpráva je, že jsou to ohromná čísla. Lidé se tak mohou zastavit a zamyslet."
Americké burzy v závěru páteční seance vyrazily prudce vzhůru a uzavřely růstem přes 6 procent, když investoři uvítali zprávu, že si zvolený prezident Barack Obama vybral za ministra financí Timothyho Geithnera, guvernéra federální rezervní banky (Fed) v New Yorku.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]